Jak Wymienić Uszczelkę w Kranie? Sprawdź Skuteczne Sposoby

Jak wymienić uszczelkę w kranie? Szybki sposób na cieknący kran

Cieknący kran nie daje Ci spokojnie spać? Czas coś z tym zrobić!

Jak wymienić uszczelkę w kranie? Szybki sposób na cieknący kran

Cieknący kran - przyczyny

Bardzo często problem cieknącego kranu związany jest z prawidłowym działaniem głowicy, czy przeciekami przy wylewce. Nie są to bardzo poważne sytuacje, co sprawia, że naprawę kranu można przeprowadzić samodzielnie.

Sprawny kran umożliwia wygodne korzystanie z kuchni oraz łazienki. Bez niego wykonywanie codziennych prac związanych z poborem wody czasem staje się wręcz niemożliwe. Co zrobić, gdy bateria przecieka, uniemożliwiając korzystanie z wody? Awaria kranu nie oznacza konieczności jego wymiany na nowy. Dzięki częściom zamiennym naprawa będzie szybka i łatwa, a urządzenie będzie służyć swoją pracą przez kolejnych wiele lat.

Wymiana głowicy w baterii - możesz zrobić to sam!

Cieknący kran bardzo często wymaga czynności, którą jest wymiana głowicy w baterii. Zadanie to nie należy do bardzo trudnych, konieczne jest jednak zastosowanie odpowiednich narzędzi - jest to między innymi klucz imbusowy.

Pierwszy etap to zamknięcie dopływu wody. Następnie konieczne jest zdemontowanie uchwytu baterii. Pod tym elementem znajduje się rozeta - możesz odkręcić ją ręką. Kolejnym krokiem jest odkręcenie nakrętki, która podtrzymuje głowicę. Na tym etapie możesz wymienić już samą głowicę na nową.

Może zdarzyć się, że wymiana głowicy baterii wcale nie będzie konieczna. Jeżeli zauważysz na etapie rozbierania kranu, że nakrętka przytrzymująca głowicę była niedokręcona, to problem, który wyeliminujesz, po prostu ją dokręcając.

Dlaczego należy wymienić uszczelkę, która straciła swoje właściwości?

Cieknący kran może mieć wiele przyczyn. Jednak najczęstszym powodem usterki, zwłaszcza w przypadku urządzeń starszego typu jest zużycie uszczelki. Usunięcie problemu kapiącego kranu bardzo często polega więc na wymieniane elementu, który przez użytkowanie utracił swoje właściwości.

Gumowe elementy wpływają na szczelność przewodów, jednak po pewnym czasie się niszczą i tracą zdolność uszczelniania. Są to produkty o określonym czasie przydatności, zwłaszcza w przypadku dużej eksploatacji. W takiej sytuacji problem z cieknącym kranem można rozwiązać samodzielne. Wymiana uszczelki w kranie to zaledwie kilkanaście minut pracy i koszt kilku złotych. Warto jednak zdobyć podstawową wiedzę w tym zakresie, aby czynność ta przebiegła sprawnie i bez problemów.

Na czym polega wymiana uszczelki na nową?

Wymiana uszczelki w kranie kuchennym, czy baterii wannowej zawsze dotyczy takiej samej czynności. Konieczne jest użycie niewielkiego elementu, jakim jest pierścień uszczelniający. Przed jego montażem należy ustalić jednak grubość oraz wielkość. Od tych parametrów zależy, czy nowa część będzie idealnie dopasowana, a tym samym kran będzie działał prawidłowo.

Jakie uszczelki są najczęściej stosowane w kranach?

Najczęściej stosowanym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie uszczelek wykonanych z silikonu lub gumy. Należy pamiętać, że elementy te będą miały ciągły kontakt z wodą, dlatego muszą cechować się wysokimi właściwościami odpornościowymi.

Tworzywa sztuczne takie jak silikon czy guma nie reagują na wilgoć, nie ulegają korozji oraz inkrustacji, nie są podatne na odkształcenia, złamania oraz pęknięcia. Doskonale znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury.

Wymiana uszczelki w kranie - jakie narzędzia należy wykorzystać?

Wymiana uszczelki w kranie to czynność, która przebiega szybko i sprawnie. Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Cieknący kran można naprawić w tym przypadku samodzielnie bez pomocy fachowca.

Niezbędne w tym przypadku będą:

  • śrubokręt,
  • klucz płaski 19,
  • klucz nastawny,
  • kombinerki,
  • zestaw uszczelek.

Jak wymienić uszczelkę w kranie? Uniwersalny instruktaż

Najczęstszą przyczyną usterek jest uszkodzenie elementów znajdujących się na głowicy. W celu naprawy konieczna będzie wymiana uszczelki w kranie. Proces ten nie jest skomplikowany. Co więcej, może być wykonany samodzielnie bez pomocy fachowca.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wymienić uszczelkę w kranie - przygotowaliśmy dla Ciebie uniwersalną instrukcję, z której możesz skorzystać, jeżeli kapiący kran jest problemem spędzającym Ci sen z powiek.

  • W pierwszej kolejności należy zdjąć zaślepkę znajdującą się na zaworze regulującym. Zaślepki najczęściej występują w kolorze czerwonym i niebieskim. W celu ich demontażu najlepiej użyć śrubokręta, którym można podważyć element.
  • Kolejnym krokiem jest odkręcenie i demontaż całego kurka. Tę czynność można wykonać ręcznie bez użycia jakichkolwiek narzędzi.
  • Następny krok to wykręcenie zaworu z gniazda - w tym celu wykorzystuje się klucz w rozmiarze 19 lub klucz nastawny. Dzięki temu możliwy jest pełny dostęp do całego gniazda, dzięki czemu można sprawdzić stan uszczelki do kranu. Jeżeli element jest mocno zużyty lub uszkodzony, należy przystąpić do jego wymiany. W tym celu trzeba wykręcić śrubę mocującą, usunąć stary pierścień i założyć nowy. Jaki model w tym przypadku będzie odpowiedni? Doskonale sprawdzi się silikonowa uszczelka grzybka głowicy w kolorze białym lub uszczelka do kranu czarna.

Naprawa baterii kuchennej z mieszaczem

Usunięcie problemów cieknącej baterii kuchennej z mieszaczem wygląda podobnie, jak w przypadku standardowego kranu. Różnica polega przede wszystkim na budowie - która jednak tak naprawdę wpływa na oszczędność czasu.

Przed rozpoczęciem czynności, jaką jest wymiana uszczelki w kranie, warto upewnić się, że w rurach nie znajduje się woda pod ciśnieniem. W tym celu należy zamknąć centralny zawór do wody ciepłej i zimnej. Następnym krokiem jest spłukanie resztek zalegających w baterii płynów. Najprostszym sposobem jest pozostawienie odkręconego kranu do chwili, aż spłynie z niego cała zalegająca woda.

Od czego powinna być rozpoczęta wymiana uszczelki w kranie? W pierwszej kolejności przy pomocy śrubokręta należy zdemontować zaślepkę maskującą, znajdującą się na powierzchni pokrętła. W przypadku baterii dwuzaworowych maskownice oznaczają wodę zimną i ciepłą. Warto jednak zauważyć, że kran z mieszaczem charakteryzuje się tym, że zaślepka jest tylko jedna.

Następnie należy wykręcić śrubę znajdującą się pośrodku kranu, czynność tą wykonuj, kręcąc kluczem 19 lub kluczem nastawnym w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W niektórych przypadkach wymiana uszczelki w kranie nie jest konieczna. Przyczyną awarii może okazać się jedynie źle dokręcona dławica, dlatego należy tę czynność poprawić. Jeżeli po wykonaniu tej czynności bateria nadal będzie przeciekać, dopiero wówczas należy wymienić uszczelkę.

Zdejmij uszczelkę umieszczoną u podstawy dławicy, następnie nałóż nową i przykręć dokładnie cały układ. Musisz pamiętać, aby nowa uszczelka miała taki sam rozmiar i grubość jak poprzednia. W innym przypadku urządzenie nie będzie działać prawidłowo.

Wymiana uszczelki w kranie umożliwia dodatkowo przeprowadzenie czyszczenia takich elementów jak sitko, perlator czy wylewka. Warto skorzystać z tej okazji i przeprowadzić generalną regenerację całego kranu.

Cieknący kran przy wylewce - jak sobie z tym poradzić?

Problem z cieknącym kranem może dotyczyć także samej wylewki. W tym przypadku naprawa również przebiega bardzo sprawnie i nie należy do trudnych zadań, z którymi nie mógłbyś poradzić sobie samodzielnie. Należy odkręcić śruby montażowe i powoli zdjąć wylewkę, aby nie uszkodzić umywalki lub zlewu. Następnie stare uszczelnienie powinno zostać usunięte. W jej miejsce konieczne jest wstawienie nowego elementy. Jeżeli to zadanie przebiegnie poprawnie - zamocuj wylewkę tak, jak wcześniej i dokręć śrubę tak, aby kran nie przesuwał się na boki.

Zastanawiasz się, jaki produkt w tym przypadku będzie najlepszy? Doskonale sprawdzi się w tym przypadku O-ring wylewki wykonany z gumy, który standardowo dostępny jest w dwóch rozmiarach: 1/2'', 16 mm, 12 mm lub 3/4'', 18 mm, 14 mm

Ile kosztuje wymiana uszczelki w kranie?

Bardzo często oprócz pytania: jak wymienić uszczelkę w kranie, pojawia się także drugi aspekt - cenowy. Koszt wymiany uszczelki w kranie nie jest dużym wydatkiem. To zaledwie kilka złotych.

Zarówno uszczelki do kranu silikonowe, gumowe, jak i te wykonane z fibry kosztują mniej niż dwa złote. Niska cena tych elementów pozwala na zakup większej ilości pierścieni, dzięki czemu można zaopatrzyć się w produkty o różnych średnicach i grubościach, co znacznie ułatwia dopasowanie uszczelki do baterii.