10 Praktycznych Wskazówek Jak Oszczędzać Wodę w Domu

Oszczędzanie wody w domu. 10 wskazówek jak oszczędzać wodę

Wyobrażasz sobie życie bez dostępu do wody? Taka sytuacja nie byłaby możliwa. I chociaż wydaje się, że brak dostępu do tej cennej cieczy nie jest możliwy, to jednak jej źródła wyczerpują się coraz bardziej, a ich odnowienie przebiega bardzo powoli. Na świecie występuje wiele miejsc, gdzie już w tym momencie brakuje wody. Dlatego coraz więcej osób zadaje sobie podstawowe - kluczowe pytanie: jak oszczędzać wodę? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które można wykorzystać w każdym domu.

Oszczędzanie wody w domu. 10 wskazówek jak oszczędzać wodę

Oszczędzanie wody - dlaczego warto zadbać o tę kwestię?

Woda jest tak naprawdę najcenniejszym zasobem ziemskim. Wykorzystuje się ją w każdej dziedzinie życia, począwszy od picia poprzez pranie, sprzątanie, mycie, rolnictwo aż po przemysł. Niestety często zapomina się, że jej marnowanie niesie katastrofalne skutki dla całego środowiska, jak również własnych oszczędności.

Rachunki za wodę stanowią jedną z podstawowych pozycji domowego budżetu. Dlatego warto zastanowić się jak oszczędzać wodę i zadbać o to, aby wydatki w tym zakresie były mniejsze.

Oszczędzanie się opłaca! Co roku w Polsce odnotowuje się stały wzrost cen wody. Rocznie sięga on średnio nawet 5%. Szacuje się, że w kolejnych latach cena wody w poszczególnych rejonach naszego kraju może wzrosnąć dwukrotnie. Nawet niewielka zmiana codziennych nawyków pozwoli zauważyć redukcję kosztów związanych z użytkowaniem domowych instalacji i wpłynie na oszczędzanie wody. Regularne zmiany podreperują domowy budżet, a biorąc pod uwagę, że cena wody z roku na rok jest coraz wyższa, oszczędności będą coraz większe.

Jednak czynność ta to nie tylko ekologiczny trend czy sposób na mniejsze rachunki. Warto pamiętać, że zasoby wody znajdujące się w Polsce są bardzo niewielkie. Nasz kraj zalicza się do państw o ubogich zasobach wody (ok. 187 mld m3), podobnie, jak np. Egipt. Na jednego mieszkańca przypada 1800 m3 rocznie, dlatego tym bardziej należy korzystać z instalacji wodnej z rozwagą.

Do jakich obszarów codziennego życia warto wprowadzić oszczędzanie wody?

Oszczędzanie wody możliwe jest w różnych obszarach codziennego życia. Polacy zużywają dziennie nawet 150 litrów wody. Tylko w trakcie 3-minutowego mycia zębów zużywasz nawet 15 litrów - jeżeli nie zakręcisz wody w trakcie. Szacuje się, że około 30% zużycia wody w przeciętnym gospodarstwie domowym generowane jest przy spłukiwaniu toalety. Pozostałe czynności, dzięki którym możliwa jest oszczędność wody to świadome branie kąpieli, czy wykonywanie codziennych czynności takich jak pranie, sprzątanie lub pielęgnacja ogrodu.

10 sposobów jak oszczędzać wodę na co dzień?

Zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę i szukasz gotowych rozwiązań? Przedstawiamy Ci 10 sprytnych sposobów, dzięki którym oszczędzanie wody nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Oszczędzaj wodę podczas mycia naczyń

Jak oszczędzać wodę pod bieżącą wodą? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście - wystarczy tylko, że nie będziesz zmywać naczyń pod bieżącą wodą. W kuchni możesz zamontować ruchomą wylewką do baterii - dzięki niej skierujesz strumień dokładnie tam, gdzie potrzebujesz.

Używasz zmywarki? To nie problem - także w tym przypadku możliwe jest oszczędzanie wody. Wystarczy, że będziesz włączał ją dopiero wtedy, kiedy cała się zapełni.

Jak oszczędzać wodę podczas codziennej toalety?

Oszczędzanie wody jest możliwe podczas wspomnianego już mycia zębów, czy w przypadku mężczyzn - golenia. Podobnie, jak przy zmywaniu naczyń ważne jest kontrolowanie tego, kiedy strumień wody jest faktycznie konieczny. Jeżeli nie ma potrzeby, zadbaj, aby woda była zakręcona.

Wymień wyposażenie toalety i oszczędzaj wodę

Na rynku dostępne jest wyposażenie, dzięki któremu oszczędzanie wody staje się łatwiejsze. Zastanów się nad montażem oszczędnej spłuczki z klawiszem start-stop. Spłuczki z taką funkcją mogą powodować zmniejszenie poboru wody nawet o 50%. W momencie, w którym widzisz, że nieczystości zostały usunięte z muszli, wystarczy, że przyciśniesz “stop”. W ofercie producentów dostępne są różne wielkości tego typu wyposażenia - najpopularniejsze są modele o wielkości 9 litrów i mniejsze spłuczki start-stop mieszczące 7 litrów.

Oszczędność wody? Możliwa dzięki perlatorowi

Jednym z bardziej skutecznych sposobów na oszczędzanie wody w domu jest zastosowanie perlatora. Czym jest perlator? To niewielkie urządzenie przeznaczone do montażu na końcu baterii kuchennej, umywalkowej oraz w słuchawce prysznicowej. Istnieją również specjalne długie perlatory do bidetów. Urządzenie wyposażone jest w sitko z niewielkimi oczkami. Jego zadaniem jest napowietrzanie wody i rozbijanie jej na drobne strumienie.

Dzięki temu zużycie wody maleje nawet o 50-60%.

Szczelna instalacja wodna to także oszczędność wody

Oszczędzanie wody to proces, w którym ważna jest każda kropla, nie można więc pozwolić na powstawanie przecieków w urządzeniach sanitarnych takich jak np. bateria wannowa, prysznicowa, umywalkowa, kuchenna i spłuczka WC. W celu uszczelnienia armatury wykorzystuje się różnego rodzaju uszczelki wykonane z gumy lub z ekologicznych materiałów np. o-ringi z fibry.

Pamiętaj! Jeżeli zauważysz, że Twój kran przecieka, nie czekaj na moment, w którym woda będzie lała się strumieniem. Kilka kropli, które spadną jednego dnia, nie robi większej różnicy. Gorzej, jeżeli taka awaria nie jest naprawiana przez cały tydzień, czy miesiąc. Wówczas ilość zużytej w ten sposób wody się powiększa.

Zwróć uwagę na codzienne czynności - znajdź swój sposób na oszczędzanie wody

Duża część wody zużywana jest do spłukiwania toalety - nawet jeżeli nie ma takiej potrzeby. Zamiast wyrzucać zużytą chusteczkę higieniczną do muszli i spłukiwać ją wodą, wybierz kosz. Pamiętaj, że i tak masz obowiązek uiszczania opłaty za śmieci - po co więc generować dodatkowe koszty w postaci zużycia wody, a tym samym opłat kanalizacyjnych.

Sposoby oszczędzania wody podczas prania

Oszczędzanie wody podczas wykonywania prania wygląda podobnie jak w przypadku zmywarek. Powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, aby uruchamiać urządzenie dopiero wtedy, kiedy jest faktycznie załadowane. Jeżeli jesteś na etapie wyboru odpowiedniej pralki, której potrzebujesz dla 1 lub 2 osób - zwróć uwagę na dostępne funkcje. Przydatna może być w tym przypadku opcja włączenia krótkiego trybu na połowę prania, który także pozwoli Ci oszczędzić wodę.

Wybieraj prysznic, a nie wannę - to skuteczny sposób na oszczędzanie wody

Jak szybko oszczędzać wodę podczas codziennych kąpieli? Zamiast wanny wybierz prysznic. Przeciętnie do wypełnienia wanny potrzebujesz około 200 litrów. Podczas prysznica jesteś w stanie zużyć około 50 litrów. Pomyśl tylko, jaka to oszczędność, jeżeli w domu znajduje się 3 lub 4 osoby.

Korzystaj z nowinek technologicznych - czyli jak oszczędzać wodę pod prysznicem

Masz problemy z kontrolowaniem swojego czasu pod prysznicem, przez co niezbyt dobrze wychodzi Ci oszczędzanie wody? Mamy pomysł, jak sobie poradzić z tym problemem. Na rynku dostępne są specjalne przejściówki, które kolorem wskazują Ci oszczędność wody. Jak to możliwe? Po pewnym czasie przejściówka zmienia swój kolor na czerwony, co powinno być dla Ciebie sygnałem, że spędzasz pod prysznicem zbyt dużo czasu, a tym samym zużywasz znacznie więcej wody niż to konieczne.

Oszczędzanie wody - ekologia w ogrodzie

Do prac ogrodowych można wykorzystać wodę pozyskiwaną z recyklingu. Wszystko to dzięki specjalnej instalacji, która zbiera zużytą wodę z wanien, brodzików oraz umywalek i przetwarza ją w taki sposób, aby nadawała się do ponownego użycia. Woda szara zbierana jest z całego domu i przepuszczana przez naturalne filtry, które również są przyjazne dla środowiska. Pozyskaną w ten sposób ciecz można wykorzystać np. do sprzątania ogrodu, spłukiwania toalety, mycia samochodu, chodnika czy podjazdu.

Dużą ilość wody można również zaoszczędzić poprzez przemyślany i ekonomiczny sposób podlewania roślin i krzewów. Czynność tę najlepiej wykonywać w godzinach porannych lub późniejszym wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niska. Zapobiega to szybkiemu parowaniu wody, czyniąc podlewanie bardziej efektywnym. Poleca się wyściółkowanie odsłoniętej ziemi, co ogranicza parowanie.

W przypadku stosowania zraszaczy należy ustawiać je w taki sposób, aby podlewały wyłącznie rośliny, a nie chodnik, czy podjazd.

Jak widać, korzyści z oszczędzania wody są ogromne. Zarówno te finansowe, jak i ekologiczne. Dobrze wykonana instalacja wodna oraz kilka sprytnych inwestycji w wyposażenie są w stanie w dużym stopniu przyczynić się do radykalnego zmniejszenia rachunków.