Wodomierz - Jaki Model Wybrać? Który Licznik Wody jest Najlepszy?

Jak wybrać wodomierz? Czy hydraulik może Ci w tym pomóc?

Instalacja hydrauliczna znajduje się w każdym budynku - niezależnie od jego przeznaczenia.

Jak wybrać wodomierz? Czy hydraulik może Ci w tym pomóc?

Wyposażenie instalacji wodnych - dobry wodomierz to podstawa

Licznik wody jest jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w instalacjach hydraulicznych. Dzięki niemu możliwe jest opomiarowanie zużycia wody. Zużycie określane jest w metrach sześciennych - przez oznaczenie m3. Wykorzystanie akcesoriów pomiarowych umożliwia kontrolę nad zużytą objętością, a tym samym nad kosztami, które w związku z tym ponoszą użytkownicy. Stosując licznik do wody, masz kontrolę nad wszelkimi wydatkami związanymi z utrzymaniem domu, czy mieszkania w tym zakresie.

Jak zmieniła się technologia w ciągu ostatnich lat? Jeszcze do niedawna, co drugi hydraulik polecał w pełni manualne wodomierze. Obsługa takiego licznika wody była niezwykle prosta. W celu dokonania odczytu konieczna była wizyta odpowiedzialnej osoby, która spisywała jego stan i przekazywała go dalej, aby naliczona została opłata. Obecnie na rynku dostępna jest nowoczesna aparatura, która przesyła takie informacje do zarządcy wspólnoty mieszkaniowej. Wodomierz radiowy - bo o takim mowa w tym przypadku - to ogromne ułatwienie w dzisiejszych czasach.

Rozliczenie opłat za wskazania zużycia, które pokazuje licznik wody

Zazwyczaj w miastach zużycie wody, które wskazuje wodomierz, rozliczane jest w sposób ryczałtowy. Oznacza to, że użytkownik z góry płaci określoną kwotę za wodę. W większości przypadków jest ona doliczana do czynszu. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego uwzględniane jest faktyczne zużycie. Co to oznacza dla właściciela lokalu? Kolejne rachunki są mniejsze w przypadku nadpłaty lub większe w przypadku niedopłaty.

Licznik wody - jaki model sprawdzi się najlepiej?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wodomierzy, które różnią się między sobą między innymi budową, czy wyglądem. To jednak nie są najważniejsze kwestie. Liczą się przede wszystkim parametry, które charakteryzują konkretny licznik do wody.

Najprostsza klasyfikacja związana jest przede wszystkim z przepływem wody. W tym zakresie można zdecydować się na licznik wody mechaniczny lub cyfrowy. Każdy z nich ma pewne wady i zalety - dlatego nie można mówić o rozwiązaniu doskonałym. Konsultując się ze specjalistą, jakim jest hydraulik, usłyszysz jedno - licznik do wody powinien odpowiadać Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Każdy wodomierz to także inny koszt zakupu - o czym powinieneś pamiętać.

Tradycyjny czy nowoczesny licznik do wody?

Licznik wody mechaniczny jest urządzeniem, które jest w stanie mierzyć poziom zużytej wody, dzięki działaniu wirnika. Element ten zostaje wprawiony w ruch w momencie przepływu cieczy. Tego typu modele stosowane są obecnie coraz rzadziej z uwagi na możliwość występowania błędów w trakcie pomiarów. Nie mniej jednak można spotkać się z ich kilkoma rodzajami. W tym zakresie istnieje podział na modele:

  • skrzydełkowe lub śrubowe,
  • mokrobieżne lub suchobieżne,
  • jednostrumieniowe lub wielostrumieniowe.

Wodomierz cyfrowy to zdecydowanie bardziej precyzyjne wyposażenie, które od pewnego czasu wybierane jest szczególnie w przypadku nowopowstających budynków. Pobór wody w tym przypadku kontrolowany jest za pomocą specjalnego czujnika elektrycznego, który znajduje się wewnątrz urządzenia. Niestety wiele osób uważa ten licznik wody za drogi i z tego względu wybiera tańsze odpowiedniki.

Woda ciepła i zimna - jeden licznik wody nie wystarczy!

Jeżeli wybierasz licznik do wody, to drugim bardzo ważnym podziałem, o którym powinieneś wiedzieć, jest ten ze względu na wykorzystanie wodomierza do wody ciepłej lub zimnej. Jedno urządzenie w tym przypadku nie wystarczy. Chyba, że zimna woda podgrzewana jest w inteligentnym podgrzewaczu. Wówczas montowany jest jeden licznik do wody zimnej.

Wodomierz do zadań specjalnych

Decydując się na licznik do wody, który ma być przeznaczony do domu, czy mieszkania - nie powinieneś mieć z tą kwestią większych problemów. Hydraulik i jego wiedza mogą jednak przydać się wtedy, kiedy konieczny jest wodomierz o specjalnym przeznaczeniu. Na rynku dostępne są między innymi urządzenia:

  • irygacyjne - stosowane głównie tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń w instalacji wodnej,
  • sprzężone - wykorzystywane w budynkach publicznych lub w przestrzeniach przemysłowych, składają się z dwóch liczników: głównego i bocznego,
  • objętościowe - bardzo precyzyjne, ale także ogromnie czułe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia,
  • ultradźwiękowe - są to modele stosujące inne sposoby kontroli pomiaru wody, niż urządzenia spotykane dotychczas na rynku.

Wodomierz ultradźwiękowy jest nowością na rynku. Co więcej, jest to stosunkowo duży wydatek ze względu na zastosowane w urządzeniu rozwiązania technologiczne, co sprawia, że jest to bardzo rzadko wybierany przez klientów model.

Gdzie zamontować wodomierz?

Zastanawiasz się gdzie i jak zamontować wodomierz? Każdy hydraulik podpowie Ci, że powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą przekładać się bezpośrednio na jego prawidłowe działanie. Istnieją 3 złote zasady, którymi warto się kierować:

  • Należy wybrać takie miejsce, gdzie wodomierz nie będzie narażony na pojawiające się w instalacji wodnej drgania.
  • Licznik do wody nie powinien znajdować się tam, gdzie mogłaby oddziaływać na niego zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. W pierwszym przypadku może ulec zniszczeniu, w drugim natomiast istnieje ryzyko zamarznięcia aparatury i jej rozszczelnienia.
  • Licznik wody powinien znajdować się w miejscu z łatwym dostępem. Zdarza się, że wodomierz ulega awarii. W związku z tym powinien być on umiejscowiony w łatwo dostępnej przestrzeni, aby wymiana przebiegała sprawnie.

Czy licznik wody musi montować hydraulik?

Sam montaż licznika wody nie jest trudny. Oczywiście konieczne jest między innymi uwzględnienie klasy mierniczej, która wpływa na jego umieszczenie: poziome lub pionowe. Warto jednak zauważyć, że czynność ta może być wykonana wyłącznie przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Nie może być to nawet hydraulik. Przepisy prawne wymagają tego, aby montaż wykonywał pracownik zakładu wodociągowego.

Dlaczego stosuje się takie wymagania? Podczas montażu licznik do wody musi zostać zatwierdzony. Zostaje na niego założona specjalna plomba, która zabezpiecza przed ewentualną próbą oszustwa. Specjalista jest zobowiązany także do spisania odpowiedniego dokumentu, w którym zostaje zaznaczona data wykonania montażu oraz stan początkowy licznika.

Właściciel budynku może natomiast zdecydować o zastosowaniu dodatkowych akcesoriów wykorzystanych podczas montażu aparatury. Standardowo do podłączenia licznika używany jest śrubunek do wodomierza. Zdecydowanie lepiej prezentuje się jednak konsola wodomierzowa, która dodatkowo eliminuje drgania urządzenia i tym samym zapobiega powstawaniu błędów pomiarowych.

Legalizacja - czy podlega jej każdy wodomierz?

Każdy licznik wody, który zostaje zamontowany w instalacji budynku, musi zostać zatwierdzony. Proces ten określany jest legalizacją, podczas której urządzenie otrzymuje specjalne oznaczenie.

Należy podkreślić, że legalizacja przyznawana jest na określony czas. Jest on różny dla liczników ciepłej i zimnej wody. W pierwszym przypadku okres ważności wynosi 4 lata, w drugim rok dłużej. Po upływie tego czasu licznik do wody musi przejść badanie kontrolne. Jeżeli jest sprawne, to legalizacja zostaje przedłużona. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości można poddać go regeneracji lub wymienić na nowy - ta decyzja należy do jego właściciela.

Czy samo użytkowanie wodomierza determinuje konieczność ingerencji użytkownika? W żadnym przypadku. Nowoczesne technologie oraz wysoka jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji wodomierzy sprawiają, że urządzenia te są bezobsługowe.