Jak Podnieść Ciśnienie? Słabe Ciśnienie Wody To Nie Problem!

Słabe ciśnienie wody w instalacji - jak sobie poradzić z tym problemem?

Instalacja wodna to absolutna podstawa każdego budynku.

Słabe ciśnienie wody w instalacji - jak sobie poradzić z tym problemem?

Jak zbyt niskie ciśnienie przekłada się na pracę instalacji?

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji powoduje, że punkty czerpalne nie pracują prawidłowo. To znacząco utrudnia, a niekiedy nawet całkowicie uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności związanych z poborem wody. Czas napełniania wanny znacznie się wydłuża, korzystanie z prysznica staje się niemożliwe, a codzienne mycie naczyń jest żmudną, niekończącą się pracą. To zaledwie kilka skutków, które powoduje słabe ciśnienie wody.

Jakie jest idealne ciśnienie wody w instalacji?

Według przepisów prawnych idealne ciśnienie cieczy w systemie wodociągowym powinno wynosić od 5 do 6 barów. Jest to jednak umowny przedział, ponieważ do codziennych czynności w zupełności wystarcza ciśnienie wody, którego wysokość wskazuje 4 bar. W większości domów zawory są ustawione właśnie na takim poziomie, gdyż podobnie, jak słabe ciśnienie wody, tak również zbyt wysoki napór może wpływać na dyskomfort podczas korzystania z punktów poboru.

W tym przypadku zaleca się montaż specjalnego korektora, który odpowiada za wyrównanie parametrów w rurociągu, co wpływa m.in. na mniejsze zużycie wody oraz redukcję kosztów z tym związanych. Jednym z podstawowych produktów, który doskonale sprawdzi się do tego celu, jest reduktor ciśnienia wody.

Zbyt duże ciśnienie wody to nie tylko mniejszy komfort dla użytkowników. Jest ono szkodliwe także dla funkcjonowania instalacji. Rury i kształtki, przez które przepływa medium, są wówczas zdecydowanie bardziej obciążone. Oznacza to, że ich wytrzymałość maleje, a cały system działa prawidłowo znacznie krócej, niż powinien. Dlatego warto zadbać o zmniejszenie mocy przepływu wody i idealne ciśnienie.

Prawidłowe ciśnienie wody w kranie - sposób pomiaru

Sprawdzenie poziomu ciśnienia w rurociągu nie jest trudną czynnością. W tym celu konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniej aparatury. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest manometr. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które po nałożeniu na końcówkę wylewki wskaże dokładne ciśnienie wody w kranie. W tym celu musisz odkręcić kran, a następnie odczytać pomiar z tarczy.

Jeżeli wskaźnik pokazuje około 4 bary - oznacza to, że instalacja działa prawidłowo i nie musisz niczym się przejmować. W sytuacji, kiedy zauważyć zbyt niskie ciśnienie lub zbyt wysoką wartość - konieczne jest podjęcie odpowiednich działań.

Wydajność przepływu wody można zmierzyć również domowym sposobem. W tym celu należy użyć wiadra lub innego zbiornika o dokładnej pojemności oraz stopera. Pomiar polega na zmierzeniu dokładnego czasu napełnienia wiadra wodą. Otrzymany wynik należy zapisać w litrach na minutę np.: jeżeli napełnienie 10-litrowej miednicy zajęło 30 sekund, oznacza to, że wydajność wody przepływającej przez instalacje wynosi 20 l/min.

Zbyt niskie ciśnienie w instalacji wodnej - co jest jego przyczyną?

Nie zawsze zbyt niskie ciśnienie jest wynikiem takich samych czynników. Na ten stan rzeczy może mieć tak naprawdę wpływ szereg różnych czynników. Istnieje jednak kilka, z którymi można spotkać się najczęściej.

Uszkodzona armatura - jak podnieść ciśnienie w jednym punkcie czerpalnym?

Zbyt niskie ciśnienie wody może być wynikiem awarii armatury. Skąd możesz przypuszczać, że masz do czynienia z tego typu uszkodzeniem? Ciśnienie wody spada wówczas tylko w jednym punkcie czerpalnym. Przyczyna może być jednak bardziej prozaiczna i może wynikać z zabrudzeń kranu. Możesz także upewnić się, czy bateria jest szczelna. Regularnie warto również czyścić wylewkę, filtry oraz perlator. Na tych elementach wraz z eksploatacją może gromadzić się kamień pochodzący z wody, co również może wpływać na zbyt niskie ciśnienie.

Zwróć uwagę na szczelność instalacji - dzięki temu ciśnienie wody będzie pod kontrolą

Równie częstym powodem awarii, co nagromadzenie kamienia w armaturze jest nieszczelność instalacji. Rozszczelnienie rur lub kształtek służących do przesyłu wody powoduje, że jej znaczna ilość wydostaje się poza instalację, a do punktu czerpalnego dostaje się jedynie pozostała część. Jak podnieść ciśnienie w takim przypadku? Należy zadbać o odpowiednie uszczelnienie uszkodzonych elementów lub ich całkowitą wymianę.

Idealne ciśnienie? Zadbaj o odpowiednie akcesoria

Słabe ciśnienie wody w prysznicu prawdopodobnie jest winą niewłaściwie dobranych akcesoriów takich jak np. słuchawka natryskowa czy deszczownica. Akcesoria natryskowe powinny być dopasowane zgodnie z ciśnieniem występującym w instalacji. Osprzęt o zbyt dużych wymaganiach technicznych nie będzie spełniał swojej funkcji.

Może okazać się także, że wyposażenie zostało źle ustawione. Dotyczy to przede wszystkim zaworów. Jeżeli ciśnienie wody jest zbyt wysokie lub za niskie należy upewnić się, że zawór regulujący jest odpowiednio ustawiony.

Zbyt niskie ciśnienie może wynikać z braku drożności rur

W przewodach instalacyjnych bardzo często gromadzą się zanieczyszczenia, które prowadzą do tworzenia się zatorów, uniemożliwiając przepływ wody i dostarczenie jej do punktów poboru. Niedrożność rur występuje zazwyczaj w starych instalacjach. W celu jej usunięcia należy wezwać hydraulika. Jeżeli zadbasz o drożność rur - idealne ciśnienie wody wróci.

Jak podnieść ciśnienie, które jest zbyt niskie?

Jeżeli zweryfikowałeś wszystkie możliwości powstania zjawiska zbyt niskiego ciśnienia wody w swojej instalacji, wszystko z pozoru działa poprawnie a mimo to idealne ciśnienie nadal pozostaje jedynie w zasięgu Twoich marzeń - konieczne jest poszukanie innych rozwiązań.

Jak podnieść ciśnienie, które jest zbyt niskie? Można wykorzystać zestaw hydroforowy z pompą. Zadaniem pompy jest zwiększenie ciśnienia wody - natomiast hydrofor odpowiada za magazynowanie pompowanej wody, dzięki czemu jej przepływ w baterii będzie utrzymywał się na równomiernym i odpowiednio wysokim poziomie.