6 Rzeczy, Które Powinieneś Wiedzieć o Ogrzewaniu Podłogowym

Ogrzewanie podłogowe. Instalacja elektryczna czy wodna - którą wybrać?

Ogromną popularność w ostatnich latach zdobywa ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe. Instalacja elektryczna czy wodna - którą wybrać?

Ogrzewanie podłogowe - jakie są jego zalety?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienia się praktycznie niewidoczną instalację, która jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w podłodze. Dzięki temu bez problemu można zaaranżować wnętrze według własnych oczekiwań - bez żadnych kompromisów. W przypadku tradycyjnych form ogrzewania pojawia się kwestia umieszczenia kaloryferów, co wiąże się z częściowym ograniczeniem miejsca. W niewielkich przestrzeniach bywa to naprawdę kłopotliwe, a czasami generuje konieczność zamawiania całego wyposażenia pomieszczenia na wymiar - co generuje ogromne koszty. Decydując się na ogrzewanie podłogowe nie ma więc tego problemu.

Oprócz aspektu wizualnego warto zwrócić uwagę, że ogrzewanie podłogowe ma bardzo wysoką wydajność w zakresie zapewnienia komfortu cieplnego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy ogrzewanie podłogowe wodne - możesz liczyć na właściwy rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Tradycyjne systemy ogrzewania charakteryzuje fakt, że ciepło przesyłane jest do górnych części pomieszczenia. Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe - jest odwrotnie. Najwyższa temperatura uzyskiwana jest tuż przy powierzchni podłogi. Dzięki takiemu rozkładowi ciepła można znacznie obniżyć koszty związane z jego utrzymaniem. Co więcej, system podłogowy jest również uważany za zdecydowanie zdrowszy dla człowieka.

Czy ogrzewanie podłogowe zawsze przynosi zadowalające efekty?

Ogrzewanie podłogowe zawsze jest skuteczne - pod warunkiem, że zostało odpowiednio dopasowane do pomieszczenia, jego wielkości i przeznaczenia Jedną z najważniejszych kwestii jest jego moc, która nie w każdym przypadku będzie taka sama. Podobnie, jak w innych instalacjach grzewczych, jednym z czynników, które należy uwzględnić przy ustalaniu mocy ogrzewania, jest charakter pomieszczenia, gdzie jest ono instalowane: wspomniana wcześniej powierzchnia i przeznaczenie, a także zewnętrzne ocieplenie.

Drugą, bardzo ważną kwestią jest rodzaj podłogi. Inna moc ogrzewania podłogowego będzie wykorzystywana w przypadku paneli, inna w momencie, kiedy na podłodze zostaną zamontowane płytki. Dlaczego ma to znaczenie? Jak to przekłada się na ogrzewanie podłogowe? W przypadku dopasowania zbyt niskiej mocy pomieszczenie nie będzie odpowiednio ogrzane. Jednak jeżeli moc będzie zbyt wysoka to powierzchnia podłogi może być zbyt mocno ogrzana, w związku z czym nie będzie to komfortowa sytuacja dla domowników.

Co więcej, można w tym przypadku mówić o marnowaniu potencjału grzewczego i narażanie się na niepotrzebny koszty.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszt ogrzewania podłogowego szacowany jest w 2020 roku przez specjalistów na kwotę około 100-140 zł/m2.

W tę cenę wliczone są zarówno materiały, jak i usługa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to orientacyjny koszt ogrzewania podłogowego, który może być różny w zależności od potrzebnego wyposażenia, jego jakości, a przede wszystkim wysokości wynagrodzenia dla fachowca, które dyktowane jest często cenami w danym regionie.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - kiedy sprawdzi się najlepiej?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość montażu w dowolnym budynku i pomieszczeniu. Może być ono wykorzystywane zarówno jako podstawowy system ogrzewający dom czy mieszkanie, jak również jako uzupełnienie do innej metody.

Sam montaż, jeżeli chodzi o elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo tanie, specjaliści podkreślają jednak, że późniejsze użycie wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu do systemu, jakim jest ogrzewanie podłogowe wodne. Jest to związane między innymi z ciągłymi podwyżkami energii elektrycznej, która zasila ogrzewanie podłogowe. Najczęściej zaleca się montaż systemu elektrycznego w mniejszych budynkach, które są odpowiednio ocieplone. Może to być również rozwiązanie pomocnicze do takich pomieszczeń jak łazienki, czy kuchnie.

Istnieje także rozwiązanie problemu, jakim są wysokie koszty eksploatacji. Jest to wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a dokładnie energii słonecznej.

Można zdecydować się na zasilanie tego rodzaju ogrzewania przez panele fotowoltaiczne. Co prawda tego typu inwestycja nie należy do najtańszych i zwraca się zazwyczaj po kilku lub nawet kilkunastu latach, jednak jest to przyszłościowy krok. Ponadto, zasilanie za pomocą fotowoltaiki jest jedną z form troski o środowisko naturalne, co również przekonuje coraz więcej osób do tej metody.

Ogrzewanie podłogowe wodne - czy warto w nie zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe wodne wciąż jest instalacją zdecydowanie popularniejszą niż system elektryczny. Jest ono wybierane głównie ze względu na niższe koszty użytkowania. Warto jednak zauważyć, że powinno być ono zaplanowane już na etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania, ponieważ konieczne jest jego podłączenie do innych systemów instalacyjnych znajdujących się w budynku.

Ogrzewanie podłogowe wodne jest polecane szczególnie w przypadku wykorzystania kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła - wówczas jest ono najbardziej wydajne. Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby podłączyć go do innego źródła - kotła gazowego, kotła olejowego czy kolektorów słonecznych.

Ogromną zaletą tego systemu grzewczego jest także możliwość chłodzenia pomieszczeń. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe wodne może działać podobnie jak klimatyzacja. Według specjalistów chłodzenie tego typu jest zdecydowanie zdrowsze, niż standardowe ochładzanie powietrzem, ponieważ do pomieszczenia nie przedostają się żadne bakterie czy grzyby. Jest to idealnie rozwiązanie dla alergików. Niestety nie jest ono pozbawione wad. Chłodzenie pomieszczeń przez ogrzewanie podłogowe wodne jest kosztowne. Co więcej, zimne powietrze - podobnie jak ciepłe - znajduje się głównie przy podłodze, co dla niektórych osób może być niekomfortowe. Z kolei w przypadku zbyt dużych różnic temperatur na powierzchni podłogi mogą pojawić się skropliny wpływające na zbyt dużą wilgotność w budynku.

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe wodne? Niezbędne materiały i akcesoria

Ogrzewanie podłogowe wodne zawsze powinno być wykonywane przez specjalistę. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie ono poprawnie działało przez długi czas. Podstawą tego systemu są rury PEX/AL/PEX, które przewodzą medium - w tym przypadku wodę. Charakteryzują się one tym, że składają się z aż 5 warstw, co gwarantuje szczelność i odpowiednie przewodzenie ciepła. Ich wybór nie powinien być przypadkowy. Warto stawiać wyłącznie na produkty wysokiej jakości, które charakteryzuje odporność mechaniczna i tolerancja na wysokie temperatury.

Wspomniane wcześniej rury mocowane są do podłoża za pomocą specjalnych haków podwójnych lub haczyków pojedynczych. W tym celu można także wykorzystać spinki do takera. Te stosuje się szczególnie przy przytwierdzaniu rur PEX do podłoża w łazienkach.

Produktem wybieranym przy montażu ogrzewania podłogowego jest także folia izolacyjna. Specjaliści szczególnie często stosują materiał, na którym oznaczone zostały linie. To umożliwia rozplanowanie przewodów lub rur.

Najważniejszym elementem jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe wodne jest jednak rozdzielacz do podłogówki - główny punkt, którego zadaniem jest równomierne rozprowadzenie ciepła.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe vs. ogrzewanie podłogowe wodne - które wybrać?

Każde z rozwiązań - zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak i wodne - ma swoje zalety i wady. Przed wyborem jednego z systemów warto przeanalizować:

  • gdzie będzie wykorzystywane,
  • czy będzie to główny system ogrzewający, czy uzupełniający,
  • do czego będzie służyć - samo ogrzewania, czy także chłodzenie,
  • ile możesz zainwestować w system,
  • jaka podłoga znajduje się w budynku,
  • czy dom jest odpowiednio ocieplony,
  • czy ogrzewanie podłogowe powinno być ekologiczne.

Odpowiedź na te pytania umożliwi wybór najlepszej instalacji - dopasowanej zarówno do parametrów budynku, jak i indywidualnych oczekiwań.