Ogrzewanie Podłogowe - 14 Faktów i Mitów na Temat Ogrzewania

Ogrzewanie Podłogowe - 14 Faktów i Mitów na Temat Ogrzewania

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Ogrzewanie Podłogowe - 14 Faktów i Mitów na Temat Ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe jest drogie

Wiele osób rezygnuje z ogrzewania podłogowego, twierdząc, że takie rozwiązanie jest zbyt drogie. Jest to jednak mit, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Co prawda początkowy koszt inwestycji może wydawać się nieco większy, jednak bardzo szybko się zwraca.

Ogrzewanie podłogowe uznawane jest za jeden z najbardziej energooszczędnych systemów. Dla utrzymania ciepła w budynku wystarczające w tym przypadku są średnie temperatury. To wiąże się ze zużyciem mniejszej ilości paliwa, a tym samym koszt ogrzania całego domu, czy mieszkania jest zdecydowanie niższy niż w przypadku wykorzystania z klasycznych grzejników.

Podłogówkę można położyć tylko pod płytkami - pod panelami sprawi, że te się stopią

Osoby, które rezygnują z ogrzewania podłogowego jako powód bardzo często podają ograniczenia w kwestii wykończenia podłogi. Wiele z nich jest przekonanych, że podłogówka może być wykorzystywana wyłącznie w przypadku płytek. Co więcej, sporo użytkowników uważa, że taki system grzewczy mógłby niekorzystnie wpłynąć na podłogę panelową, czy wykładzinę dywanową. Są to absolutne mity, którym należy zaprzeczyć.

Prawdą jest natomiast, że podczas wykonywania ogrzewania podłogowego konieczne jest uwzględnienie, jaki materiał zostanie użyty do pokrycia powierzchni. To pozwala obliczyć wydajność grzewczą systemu, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie inwestycji w zbyt mocny system lub przeciwnie - niedostatecznie wystarczający do ogrzania całego wnętrza.

W miejscach, gdzie jest podłogówka nie można stawiać mebli

Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że wnętrze może być zaaranżowane w dowolny sposób. Oznacza to, że nie ma absolutnych ograniczeń co do tego, jakie elementy mogą stanąć na podłodze.

Jednak, jeżeli chcesz, aby system był maksymalnie wydajny, wybieraj takie meble, które umieszczone są na lekkim podwyższeniu. Wówczas zapewnisz sobie właściwą cyrkulację ciepłego powietrza w całym pomieszczeniu - bez żadnych ograniczeń.

Podłogówka daje ciepło tylko przy ziemi

Ogrzewanie podłogowe zapewnia bardzo korzystny rozkład temperatury, który jest najkorzystniejszy i najzdrowszy dla człowieka. Zazwyczaj największy chłód odczuwalny jest w okolicy stóp. Tymczasem tradycyjne grzejniki sprawiają, że największe ciepło kumuluje się w górnej części pomieszczenia. Zbyt wysoka temperatura w tym obszarze prowadzi bardzo często do złego samopoczucia i bólu głowy.

Ogrzewanie podłogowe nie jest zdrowe dla alergików

Ogrzewanie podłogowe bardzo często określane jest także niskotemperaturowym systemem płaszczyznowym. Ze względu na fakt, że ciepło w tym przypadku jest oddawane przez promieniowanie, a nie jak w przypadku tradycyjnych grzejników przez konwekcję, można zaobserwować brak unoszenia zanieczyszczeń w powietrzu. Jest to więc najlepsze rozwiązanie dla osób zmagających się z problemami alergicznymi. Dzięki temu układ oddechowy domowników jest chroniony przed kurzem, czy roztoczami wywołującymi często silne reakcje

Nie bez znaczenia jest jednak również bardzo dokładne przemyślenie kwestii wyboru źródła ciepła, czy lokalizacji kotłowni. Najlepszym wyborem jest w tym przypadku ogrzewanie gazowe wykorzystujące komorę spalania. Wówczas w domowych wnętrzach nie ma również ryzyka pojawienia się spalin. Jest to także dobre rozwiązanie z punktu widzenia efektywności i skuteczności ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe można montować wyłącznie w domach, a nie mieszkaniach

Podłogówka może być bez przeszkód wykorzystywana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taki system ogrzewania zastosować w lokalach znajdujących się w blokach. Warto mieć jednak świadomość, że w takim przypadku konieczna będzie konsultacja ze spółdzielnią mieszkaniową, która wyrazi zgodę na taką instalację.

Należy także pamiętać, że podłogówka wymaga poświęcenia kilkunastu centymetrów z wysokości pomieszczenia, w którym jest montowana. Wynika to z konieczności ułożenia przewodów, czy ich izolacji. Rozwiązanie to jest więc właściwe dla wysokich wnętrz. W niskich pomieszczeniach jej zastosowanie może zbytnio ograniczyć miejsce. Dlatego w takich przypadkach konieczne jest rozważenie wszelkich argumentów "za" i "przeciw".

Podłogówka może być zamontowana tylko na parterze

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby system ogrzewania podłogowego był wykorzystywany w całym budynku. Dotyczy to zarówno budynków parterowych, jak i piętrowych. Bardzo ważną kwestią w tym zakresie jest natomiast dokładne zaplanowanie instalacji i wybranie takiego wyposażenia, które zagwarantuje właściwy rozkład temperatur bez strat cieplnych.

Ogrzewania podłogowego nie można łączyć z grzejnikami

Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się w systemie, który wykorzystuje także grzejniki. Co więcej, takie rozwiązanie może być wykorzystane nawet w jednym pomieszczeniu. Oczywiście konieczne jest w tym przypadku wykonanie odpowiedniej instalacji i zastosowanie właściwych rozdzielaczy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać te dwie metody grzewcze razem.

Podłogówka nagrzewa się bardzo długo

Osoby, które zastanawiają się nad zastosowaniem ogrzewania podłogowego obawiają się dużej bezwładności instalacji, która decyduje o długim nagrzewaniu i ochładzaniu. Jeszcze kilka lat temu mógł to być swego rodzaju problem. Jednak obecnie przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, maksymalny czas nagrzewania instalacji to 15 minut. Nie jest to czas dłuższy, niż ten potrzeby do uzyskania ciepła z grzejników. Co więcej, w sezonie grzewczym, kiedy podłogówka działa cały czas, ustawiona, chociażby na najniższych temperaturach, nie ma ryzyka o jej wychłodzenie i długie nagrzewanie.

Ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci i grzybów

Właściwa cyrkulacja powietrza, którą zapewnia ogrzewanie podłogowe sprawia, że zapobiega ono powstawaniu wilgoci w domowych wnętrzach. To chroni je przed niebezpiecznymi dla zdrowia grzybami, które mogłyby niekorzystnie wpływać na drogi oddechowe człowieka.

Podłogówka jest ogrzewaniem dla osób, które nie mają czasu

Ogrzewanie podłogowe jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które są zabiegane i nie mają czasu na codzienne kontrolowanie urządzeń odpowiedzialnych za powstawanie ciepła w budynku. Przy zastosowaniu właściwych urządzeń i źródła zasilania, system jest praktycznie bezobsługowy, dlatego na co dzień nie trzeba się o nic martwić.

Inwestując w podłogówkę, przyczyniasz się do ochrony środowiska

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem, które może rozpatrywać także w kontekście energooszczędności. Stworzenie poprawniej działającej instalacji sprawia, że w domowych wnętrzach panuje optymalna temperatura gwarantująca komfort cieplny. Natomiast samo zużycie paliwa zasilającego podłogówkę jest zdecydowanie niższe niż w przypadku wykorzystania grzejników. Ma to związek z zupełnie inną cyrkulacją powietrza. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ogrzewanie podłogowe jest rozmieszczone na całej powierzchni pomieszczenia, kaloryfer znajduje się natomiast w jednym miejscu.

Decyzję o wodnym ogrzewaniu podłogowym należy podjąć na etapie budowy

Poszczególne systemy ogrzewania podłogowego różnią się między sobą nie tylko tym, w jaki sposób są zasilane. Nieco inna jest konstrukcja takich instalacji i wymagania związane z warunkami, w jakich powinny być wykonywane, aby zapewniać maksymalną wydajność, czy bezpieczeństwo. Wodne ogrzewanie podłogowe powinno się planować już na etapie budowy. Dzięki temu można przygotować grubszą wylewkę i zaplanować rozmieszczenie przewodów. To daje możliwość uniknięcia bardzo inwazyjnych i kosztownych remontów w przyszłości.

Serwis ogrzewania podłogowego powinien wykonywać specjalista

System ogrzewania podłogowego jest znacznie bardziej skomplikowany niż tradycyjny, wykorzystujący kaloryfery. W związku z tym, w przypadku jakiejkolwiek awarii, warto korzystać z pomocy specjalisty. Trzeba jednak zauważyć, że nowoczesne instalacje ogrzewania podłogowego charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Dlatego usterki zdarzają się bardzo rzadko.