Wybierz najlepszy system poziomowania płytek - TOP 3 produktów

Jaki System Poziomowania Płytek Wybrać? TOP 3 Produktów

Planujesz układanie glazury w kuchni? Czeka Cię kafelkowanie łazienki? Ułatw sobie to zadanie!

Jaki System Poziomowania Płytek Wybrać? TOP 3 Produktów

Czym jest system poziomowania płytek?

System poziomowania płytek to zestaw elementów ułatwiających ich klejenie i spoinowanie. W jego skład wchodzą klipsy i kliny do glazury z tworzywa sztucznego, których użycie poziomuje kafelki na podłodze lub ścianie. Umieszcza się je pomiędzy sąsiadującymi ze sobą płytkami.

Poziomowanie płytek za pomocą nowoczesnych systemów jest rozwiązaniem przeznaczonym zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Dzięki wykorzystaniu tej metody prace są nie tylko zdecydowanie łatwiejsze, ale przede wszystkim znacznie szybsze. Szacuje się, ze system poziomowania płytek pozwala zaoszczędzić nawet do 50% czasu, który normalnie trzeba byłoby poświęcić przy wykorzystaniu klasycznych krzyżyków dystansowych.

Jak działa system poziomowania płytek?

Standardowy system do poziomowania płytek składa się ze specjalnie wyprofilowanych klipsów oraz klinów z charakterystycznymi wypustkami. Bardzo ważne jest zastosowanie obydwu tych elementów, gdyż tylko wspólnie przynoszą one oczekiwane efekty.

Wyposażenie wykorzystywane jest na etapie klejenia płytek. Przed ich położeniem, konieczne jest umieszczenie klipsa pomiędzy dwoma przylegającymi do siebie płytkami. Następnie w klips wkłada się klin. On odpowiada na prawidłowe dociśnięcie kafelków do podłogi lub ściany, a tym samym wyrównanie powierzchni dwóch elementów.

Ważną rolę odgrywają wypustki lub żłobienia, które zostały wykonane na klinach. Dzięki takiej budowie po wsunięciu klips element się nie przesuwa i stabilnie przytrzymuje płytki, zapobiegając tym samym ich przesuwaniu się. To zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązanie niż umieszczone pomiędzy kafelkami krzyżyki, które w żaden sposób nie unieruchamiają kafelków. Co więcej, system poziomujący do płytek jest także zdecydowanie prostszy do wykorzystania. Nie ma konieczności stosowania dodatkowego wyposażenia np. poziomicy, co dodatkowo komplikuje i wydłuża pracę.

Gdzie można wykorzystać system poziomowania płytek?

Chociaż wiele osób jest przekonanych o tym, że system poziomowania płytek dotyczy wyłącznie powierzchni podłogowych, tak naprawdę jest on wyjątkowo uniwersalny. Oznacza to, że można używać go również przy układaniu kafelków na ścianach, a nawet na schodach.

Trzeba także podkreślić, że nie ma znaczenia, jaki rodzaj płytek wykorzystujesz. Mogą to być kafelki:

  • ceramiczne,
  • gresowe,
  • granitowe,
  • kamienne.

Czy warto zainwestować w system poziomowania płytek? Zalety rozwiązania

System poziomowania płytek jest rozwiązaniem uniwersalnym - które zastosujesz w przypadku wykończenia różnego rodzaju powierzchni. Możesz wykorzystać go zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i przy podłożach zlokalizowanych wokół budynku.

Przy pomocy tego wyposażenia możesz ułożyć dowolny rodzaj płytek - niezależnie od ich wielkości, czy grubości. W każdym przypadku możesz liczyć na idealnie wyrównaną powierzchnię.

Poziomowanie płytek to jednak tylko jedna z korzyści. Dodatkowo zyskujesz także możliwość wykonania idealnie równych spoin na całym podłożu. Równomierne rozmieszczenie kafelków sprawia, że przerwy nimi mają dokładnie tę samą szerokość. Stworzona fuga jest więc wyjątkowo estetyczna.

TOP 3 - najchętniej wybierane systemy poziomowania płytek

System poziomowania płytek przez większość osób kojarzony jest z zestawem składającym się z klipsów i klinów. Oczywiście to prawda, chociaż na rynku znajdują się różne komplety, a ich wykorzystanie nieznacznie się od siebie różni, co jest wynikiem odmiennej budowy poszczególnych elementów. Istnieją także systemy o zupełnie innej budowie.

Przedstawiamy TOP 3 produktów, które wybierane są przez specjalistów najczęściej i oceniane są jako najlepsze.

System do poziomowania płytek z klipsami w kształcie kotwic

Ten system poziomowania płytek jest najpopularniejszy zarówno wśród specjalistów, jak i majsterkowiczów, którzy samodzielnie wykonują kafelkowanie. Na uwagę zasługuje specyficzna budowa klipsa, który wyglądem przypomina małą kotwicę lub odwróconą literę T.

Lekko uniesione po obydwóch stronach klipsa zakończenia umieszczane są pod sąsiadującymi ze sobą płytkami. Następnie zakładany jest klin. W przypadku tego systemu poziomowania wygląda on jak nakładka i jest z jednej strony otwarty. W ten sposób otacza nóżkę klipsa. Po pełnym dociśnięciu blokuje się za pomocą wystających wypustek.

Bardzo często dodatkowym elementem takiego kompletu są także specjalne szczypce, dzięki którym mocowanie systemu i jego elementów staje się jeszcze szybsze i nie wymaga praktycznie użycia żadnej siły.

System poziomowania płytek ze standardowymi klipsami i klinami

Jedną z chętnie wybieranych propozycji jest zestaw do układania płytek, w którym wykorzystuje się klasyczne klipsy i kliny. W tym przypadku klips przypomina okienko z dolną postawą po dwóch stronach, która wkładana jest pomiędzy układane kafelki. Wspomniane okienko służy do zamocowania w nim klina. W tym przypadku, w odróżnieniu od poprzedniego modelu wchodzi on więc w środek klipsa. Charakterystyczne pozostają wypustki, które pozwalają na maksymalne dociśnięcie klina i idealne wyrównanie płytek.

System poziomowania wielokrotnego użytku

Producenci oferują także system poziomowania płytek wielokrotnego użytku, który jest skręcany. Ten nieco różni się od klasycznego modelu. Różnice widoczne są przede wszystkim w samej budowie, jak i jego wykorzystaniu.

Tego typu system poziomowania również składa się z dwóch elementów. Podstawą jest klips z dosyć dużym gwintem oraz metalową częścią w kształcie litery T. Drugim elementem jest natomiast nakrętka, która odpowiada za mocowanie płytki.

Takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. W przypadku jego stosowania musisz dodatkowo użyć krzyżyki do płytek, co zajmuje znacznie więcej czasu, a ponadto bywa kłopotliwe dla osób bez doświadczenia. Ponadto po wypoziomowaniu płytek w ciągu kilkunastu godzin, konieczne jest usunięcie klipsa. W ten sposób można zepsuć uzyskany poziom.

System poziomowania płytek - jednorazowy, czy wielokrotnego użytku?

System poziomowania płytek składający się z klipsów i klinów częściowo możesz wykorzystać wielokrotnie. Klipsy umieszczane pod płytkami są elementem jednorazowym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie wykorzystać kliny. To rozwiązanie bardzo często wybierane jest przez specjalistów, którzy dzięki dokupieniu klipsów do zestawu mogą sporo zaoszczędzić.

Bardzo ważne jest kontrolowanie stanu klinów. Po kilku użyciach elementy te mogą być delikatnie wyeksploatowane, poznasz to po zmianach w strukturze wypustek, za pomocą których przytrzymywane są one w klipsie. Jeżeli zauważyłeś, że taka sytuacja ma miejsce - dobrze jest zdecydować się także na zakup nowych klinów.

Zaletą systemu poziomowania wielokrotnego użytku jest z pewnością jeszcze większa oszczędność wynikająca z faktu, że jednorazowy zakup daje możliwość wykorzystania produktu przez wiele lat. Sporo osób uważa jednak, że samo jego zastosowanie jest zdecydowanie mniej komfortowe. Dość dużym minusem jest także konieczność stosowania dodatkowych krzyżyków dystansowych, co w przypadku specjalistów nieznacznie wydłuża czas pracy, jednak dla osoby bez doświadczenia i wprawy może być kluczowym utrudnieniem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając system poziomowania płytek?

Najważniejszą kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, wybierając system poziomowania płytek, jest przede wszystkim jego jakość. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku materiał, z którego zostały wykonane poszczególne elementy. Zastosowanie trwałego, odpornego na uszkodzenia surowca podczas ich produkcji, gwarantuje odpowiednią stabilizację kafelków, dlatego to tak istotna kwestia.

Drugim ważnym aspektem, który ma bardzo duże znaczenie w przypadku systemów składających się z klipsów i klinów, jest fakt, czy producent oferuje możliwość odrębnego dokupienia każdego z tych elementów. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie dla profesjonalistów, którzy bardzo często korzystają kilkukrotnie z tych samych klinów.

Nie bez znaczenia jest oczywiście cena kompletu. W tym zakresie warto zwrócić uwagę, ile elementów oferowanych jest w danej kwocie lub czy producent oferuje komplety z dodatkowym wyposażeniem np. szczypcami do zaciskania klinów na klipsach. W ten sposób można trafić na naprawdę dobre okazje, które warto wykorzystać.