Jak Samodzielnie Kłaść Płytki? Skorzystaj ze Skutecznych Metod

Jak kłaść płytki? Samodzielne układanie płytek nie musi być trudne!

Płytki ceramiczne są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia ścian i podłóg łazienki czy kuchni.

Jak kłaść płytki? Samodzielne układanie płytek nie musi być trudne!

Układanie płytek - jak się do tego przygotować?

Mimo iż układanie płytek nie należy do bardzo skomplikowanych czynności, przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio się do tego przygotować. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami glazurniczymi, które pomogą w obliczeniu ilości potrzebnego materiału oraz wyznaczeniu sposobu układania płytek.

Układanie płytek warto rozpocząć od przygotowania podłoża, na którym będzie znajdowała się glazura. Zarówno układanie płytek na ścianie, jak i układanie płytek podłogowych wymaga wykorzystania zwartej i nośnej powierzchni.

Zbyt słabe podłoże może nie utrzymać ciężaru kafelków, które po pewnym czasie zaczną odpadać. Dlatego też bardzo istotne jest, aby usunąć wierzchnią warstwę luźnej posadzki aż do momentu, kiedy nie da się jej zarysować. Następnie podłoże trzeba zagruntować. Czynność ta sprawi że podłoga lub ściana będą odporne na szkodliwe działanie wilgoci, która mogłaby dostawać się pod powierzchnię płytek.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie zaprawy, która będzie pasować do powierzchni oraz wybranych płytek. Aby układanie glazury było szybkie i efektywne - powinieneś odpowiednio rozplanować pracę. W najbardziej widocznych miejscach zaleca się osadzanie całych płytek natomiast docinki powinny być umieszczone w mniej widocznych obszarach. Jeżeli możesz - ogranicz docinki do minimum.

Narzędzia, które ułatwią układanie glazury

Standardowe układanie płytek na ścianie, czy podłodze przewiduje wykorzystanie profesjonalnego i specjalistycznego sprzętu. Podstawowe narzędzia, których będziesz potrzebował do tej czynności to:

 • płytki,
 • emulsja do gruntowania,
 • klej do płytek,
 • maszynka do cięcia płytek,
 • packa.

ABC - płytki idealne niezależnie od kształtu i rozmiaru

Płytki - zarówno podłogowe, jak i ścienne są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Ich odpowiednie ułożenie nadaje pomieszczeniu elegancki i estetyczny wygląd, dlatego przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak kształt i wzór. Jednak zależnie od tych parametrów - układanie płytek może się znacznie różnić od siebie. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze pomysły na to, jak położyć płytki. Dzięki nim Twoje wnętrze zachwyci każdego.

Jak kłaść płytki kwadratowe?

Płytki w kształcie kwadratu są najpopularniejszymi modelami dostępnymi na rynku. Nic dziwnego, że wybiera je tak duża grupa osób.

 • Układ prosty - jest to jeden z najczęściej stosowanych wzorów, jeżeli chodzi o układanie glazury o kształcie kwadratu. Cechuje się on równoległymi do płaszczyzny fugami, które przecinają się, tworząc krzyże. Jest to jedna z najłatwiejszych metod, która mimo swojej prostoty daje niesamowity efekt wizualny.
 • Karo - to również jeden z najpopularniejszych motywów. Płytki w karo dają wrażenie dynamiczności, dlatego najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Ten styl idealnie prezentuje się w mocnych, wyrazistych i kontrastujących kolorach. Doskonale sprawdza się jako akcent dekoracyjny w miejscach urządzonych w stylu skandynawskim. Styl Karo charakteryzuje siatka fug ustawiona pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian.
 • Mijanka - ten pomysł na układanie płytek najczęściej stosowany jest w nowoczesnych i modernistycznych wnętrzach. Jest to połączenie harmonii z lekkim nieładem. Metoda ta polega na przesuwaniu kolejnych rzędów płytek względem poprzednich.
 • Układ mieszany - to z kolei rozwiązanie polecane osobom odważnym, które nie boją się wyrazistych i mocno dynamicznych wzorów. Układanie płytek w tym przypadku polega na łączeniu modeli dużych z małymi, co daje efekt przesunięcia w obu kierunkach.

Układanie glazury o prostokątnym kształcie

Płytki prostokątne to drugi pod względem popularności typ glazury - chętnie wybierany przez wszystkie osoby ceniące sobie klasyczne elementy wyposażenia wnętrza. Klasyka w tym przypadku nie oznacza jednak, że układanie płytek nie może wyglądać ciekawie. Poniżej kilka najciekawszych sposobów na to jak położyć płytki prostokątne.

 • Układ klasyczny - styl ten cechuje się precyzją, dokładnością, prostotą i porządkiem. Tego typu kładzenie płytek idealnie sprawdza się w klasycznych i eleganckich wnętrzach. Ponadto jest także łatwe w wykonaniu.
 • Układ pionowy - to wzór, który obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Mimo swojej prostoty takie układanie płytek podłogowych nadaje wnętrzu niebanalnego i ciekawego wyglądu. Metoda ta pasuje do większości pomieszczeń, jest szybka i łatwa w projektowaniu.
 • Cegiełka - jest to jeden z najczęściej stosowanych wzorów jeśli chodzi o układanie glazury. Prezentuje się bardzo ciekawie, a przy tym jest on łatwy do wykonania. Najczęściej wykorzystuje się go w kuchniach.
 • Jodełka - ten motyw wykorzystywany jest zazwyczaj przy kafelkach drewnopodobnych o niewielkich rozmiarach. Jest to wzór uniwersalny. Doskonale sprawdzi się zarówno jeśli chodzi o układanie płytek na ścianie, jak i na podłodze.
 • Układ diagonalny - to dynamiczny, lecz uporządkowany wzór płytek. Daje efekt przestronności. Idealnie sprawdzi się podczas układania glazury w niewielkich pomieszczeniach.
 • Naprzemienny - idealny wybór, jeżeli szukasz sposobu na układanie płytek, które wymaga dokładności i precyzji. Jak położyć płytki w tym przypadku? Jeden bok powinien być dokładnie dwa razy dłuższy od drugiego. Wybór tego wzoru zaleca się w dużych pomieszczeń.

Kładzenie płytek typu rybia łuska

Tak zwana rybia łuska to nowy trend, który coraz chętniej wybierany jest w przypadku nowoczesnych pomieszczeń. Kafelki cechują się oryginalnym kształtem i dużymi mozliwościami aranżacyjnymi. Najczęściej produkowane są w odcieniach błękitu i zieleni, dlatego idealnie sprawdzają się w łazienkach.

Zastanawiasz się, jak położyć płytki tego typu? Można je układać w dowolny sposób. W każdej formie dadzą niepowtarzalny efekt. Ciekawą metodą na wykończenie płytek jest użycie fugi w kontrastującym kolorze, która dodatkowo podkreśli kształt kafelków.

Układanie płytek w kształcie rombów

Romby na ścianie tworzą ciekawą aranżację, która z pewnością przykuje uwagę każdego użytkownika pomieszczenia. Najczęściej stosuje się je w nowoczesnych wnętrzach gdzie króluje symetria i odważna kolorystyka. Jak kłaść płytki tego typu? Najlepiej w geometryczne wzory takie jak np. sześcian, gwiazda czy chevron.

Układanie płytek - pomoc, którą doceni każdy

Szukasz sposobu, dzięki któremu układanie płytek stanie się łatwiejsze? Wydaje Ci się, że jest to niemożliwe? Oczywiście możesz skorzystać z tradycyjnych pomocy jak poziomica. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia w układaniu glazury to czynność ta zajmie Ci sporo czasu i może okazać się, że pomimo tego nie otrzymasz równej powierzchni kafelków.

Znacznie łatwiejszym sposobem jest kładzenie płytek przy wykorzystaniu nowoczesnego systemu poziomowania. Specjalne klipsy i kliny sprawią, że osoby bez doświadczenia poradzą sobie z tym zadaniem szybko i skutecznie.

System samopoziomujący to także doskonała pomoc dla specjalistów. Co fachowiec może zyskać dzięki niemu? Układanie płytek będzie nawet o połowę krótsze. To sprawi, że będzie w stanie wykonać drugie tyle pracy, a więc zarobi dwa razy więcej.

Jak kłaść płytki? Szybki instruktaż krok po kroku

Przygotowując się do czynności, jaką jest układanie płytek - w pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia oraz sprawdzić zawartość opakowań z kafelkami. Jeżeli wszystko się zgadza można przejść do ich rozłożenia na podłodze.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie i wyrównanie podłoża. W tym celu należy użyć szpachelki. Następnie powierzchnię musisz dokładnie zagruntować. Nie bez znaczenia jest wyznaczenie linii pomocniczych. Jeżeli chcesz, aby kładzenie płytek było wykonane prawidłowo powinieneś zaplanować ich układ na ścianie lub podłodze. Zaleca się, aby układanie glazury rozpoczynać od drugiego rzędu.

Przygotowanie kleju do płytek to równie ważna czynność. Powinna być ona przeprowadzona zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu preparatu. Następnym krokiem jest nałożenie kleju na ścianę. Preparat nakłada się za pomocą szpachelki na packę i rozprowadza ku górze zębatą stroną, tak, aby klej na ścianie miał widoczne linie.

Dopiero na tym etapie następuje właściwe układanie płytek. W pierwszej kolejności należy przykleić pierwszą płytkę w rzędzie. Jeżeli wykorzystujesz system poziomowania - kolejne kafelki powinieneś oddzielać klipsami do poziomowania. Następnie na klipsa nakładasz klina - ewentualne nierówności korygujesz natomiast za pomocą gumowego młotka.

Nakładanie fugi. Po wyschnięciu kleju należy pozbyć się systemu poziomującego i przystąpić do nałożenia fugi, która zapewnia ochronę powierzchni. Fuga zapobiega przedostawaniu się pod płytki wilgoci oraz innych zanieczyszczeń, dlatego jest ważnym etapem podczas procesu, jakim jest układanie glazury.

Jak położyć płytki bez fugi?

Wiele osób marzy o perfekcyjnie gładkiej podłodze pozbawionej nieestetycznych przerw. Idealnie wygładzona posadzka nadaje pomieszczeniu elegancki, a jednocześnie minimalistyczny wygląd oraz stwarza wrażenie większej przestrzeni. Jednak czy możliwe jest takie kładzenie płytek, aby przerwy pomiędzy nimi były niewidoczne? Jak się okazuje, współcześnie nie ma rzeczy niemożliwych. Natomiast takie układanie glazury niesie ze sobą pewnego rodzaju ryzyko. Sprawdź, zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie.

Za co odpowiada fuga do płytek?

Fuga to rodzaj plastycznej spoiny, która podczas czynności, jaką jest układanie płytek, umieszczana jest między nimi. Spełnia ona zarówno funkcję ochronną, jak również dekoracyjną. Jej głównym i najważniejszym zadaniem jest niwelowanie różnic pomiędzy rozmiarami układanych kafelków. Brak fugi powoduje, że szczeliny między poszczególnymi elementami stają się bardzo widoczne, co wpływa na zaburzenie całego efektu wizualnego.

Oprócz funkcji dekoracyjnej zadaniem tego produktu jest również zabezpieczenie płytek przed wszelkimi uszkodzeniami oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Chroni podłogę i ścianę przed wilgocią, zapobiega gromadzeniu się w szczelinach kurzu i brudu, a także zwalcza powstawanie grzybów i pleśni. Dokładne wypełnienie przerw za pomocą fugi zwiększa również przyczepność płytek do miejsca ich położenia.

Co więcej, fuga jest bardzo przydatna w momencie, kiedy w grę wchodzi układanie glazury ale także w momencie, kiedy trzeba przeprowadzić wymianę tylko jednej płytki, która uległa uszkodzeniu. Dzięki wypełniaczowi czynność ta może być przeprowadzona bez naruszania pozostałych elementów dookoła niej.

Czy możliwe jest kładzenie płytek z niewidoczną fugą?

Najczęstszym pytaniem zadawanym przez wszystkich estetów i miłośników minimalistycznych wnętrz dotyczy tego jak położyć płytki bez fugi. Czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak! Jednak warto zauważyć, że w tym celu wykorzystuje się specjalne płytki rektyfikowane. Ten rodzaj kafelków zaraz po wypaleniu zostaje poddany obróbce, w wyniku której krawędzie są przycinane w idealnie równy sposób.

Płytki rektyfikowane idealnie sprawdzą się zarówno w łazience, jak i w kuchni. Taka posadzka najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach o większych rozmiarach, które jeszcze bardziej podkreślą efekt gładkiej powierzchni. Płytki pasują do pomieszczeń minimalistycznych, w których ilość mebli i dekoracji jest ograniczona.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą układanie płytek podłogowych z niewidoczną fugą?

Układanie płytek praktycznie bez fugi jest możliwe jednak warto zastanowić się nad tym, czy to dobry pomysł. Brak fugi sprawia, że powierzchnia podłogi lub ściany jest znacznie bardziej delikatna oraz awaryjna. Bez spoiny glazura traci swoją przyczepność, przez co układanie płytek staje się znacznie bardziej skomplikowane. Dodatkowo istnieje zagrożenie, że słabo osadzony element pęknie, ukruszy się lub co gorsze całkowicie oderwie się od płaszczyzny. Płytki podłogowe bez fugi są również bardziej podatne na przedostawanie się wilgoci, bakterii i grzybów do wnętrza ściany.

Jednym z największych minusów tego rodzaju płytek jest brak możliwości ich demontażu. W przypadku gdy jeden z elementów ulegnie zniszczeniu, nie ma możliwości jego wymiany bez uszkodzenia pozostałych płytek znajdujących się w jego sąsiedztwie.

Specjaliści podkreślają, że znacznie lepsze jest zminimalizowanie fugi do bezpiecznej grubości i postawienie na jej estetykę. Taki efekt można osiągnąć wykorzystując wspomniany już wcześniej nowoczesny system poziomowania.

Po zdobyciu tak dużej wiedzy - jesteś gotowy na samodzielne układanie płytek. Wystarczy, że wybierzesz model glazury, zaopatrzysz się w niezbędne wyposażenie i możesz działać.