4 Sprawdzone Metody Ogrzewania Budynków Wielorodzinnych

Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Jak ogrzewana jest kamienica lub bloki?

Odpowiedni wybór w tym zakresie ma ogromny wpływ na komfort grzewczy wszystkich mieszkańców.

Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Jak ogrzewana jest kamienica lub bloki?

Dobrze ogrzana kamienica - zastosowanie pomp ciepła

Jeżeli chodzi o nowoczesne bloki i kamienice po remoncie - wykorzystują one podczas ogrzewania poszczególnych lokali działanie pomp ciepła. Urządzenia te przeznaczone są zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i wody. Praca pompy polega na wykorzystywaniu ciepła, które dzięki przemianom termodynamicznym zostaje przepompowane ze źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka.

Źródło o niższej temperaturze to zazwyczaj grunt, powietrze lub woda, natomiast cieplejszy ośrodek to woda krążąca w instalacji centralnego ogrzewania.

Zadaniem pompy tak naprawdę nie jest wytwarzanie ciepła, lecz przekazywanie go z dolnego do górnego źródła.

Jakie zalety ma stosowanie pomp ciepła przez budownictwo mieszkaniowe?

Blok mieszkalny, czy kamienica, które wykorzystują, to nowoczesne rozwiązanie są w stanie zdecydowanie obniżyć koszty pozyskania energii cieplnej do ogrzania poszczególnych lokali. Specjaliści podkreślają, że taki system grzewczy ma szereg zalet. Wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim:

 • Bezpieczeństwo - pompy są w pełni bezpieczne. Zastosowanie takiego urządzenia pozwala wyeliminować ryzyko wybuchu i zaczadzenia, co w przypadku takich budynków jak kamienica, czy blok mieszkalny jest bardzo ważne.
 • Bezobsługowe działanie - urządzenie nie wymaga manualnej obsługi. Nie jest konieczne ładowanie opału, rozpalanie i czyszczenie pieca.
 • Neutralność dla środowiska - pompa jest urządzeniem ekologicznym, jej użytkowanie nie wpływa na powstawanie spalin, które mogłyby przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Łatwy i szybki montaż - instalacja pompy jest bardzo prosta. W przypadku nieruchomości takich jak bloki, czy kamienice zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła niż np. kotła centralnego ogrzewania.
 • Dowolne miejsce osadzenia - urządzenie można umieścić w każdym dogodnym dla użytkownika miejscu takim jak np. pralnia, suszarnia czy inne pomieszczenie gospodarcze. W przypadku kotła grzewczego nie ma takiej możliwości.
 • Brak zbiornika na paliwo - dzięki zastosowaniu pompy, budowa zbiornika na olej, gaz lub inne paliwo nie będzie konieczna.

Czy kamienice i bloki mogą liczyć na dofinansowanie do pomp ciepła?

Zakup i instalacja pompy ciepła to spory wydatek. Ceny wykonania całego systemu grzewczego wahają się w granicach 50-70 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkań, które posiada dany blok mieszkalny czy kamienica, koszt ten rozkłada się na sporą liczbę mieszkańców. Obecnie na rynku istnieje także szereg rozwiązań, które mają na celu pomoc finansową, co przekłada się na to, że tego typu pompa dostępna jest tak naprawdę każdego.

Dzięki specjalnym programom można uzyskać nawet do 90% dofinansowania na zakup takiego urządzenia. Czas trwania programów przewidywany jest aż do 2029 roku.

Czy kamienica lub blok mieszkalny, które już istnieją, mogą starać się o takie dofinansowanie? Jest ono przewidziane w dwóch, różnych wariantach:

 • Budynki istniejące - dofinansowanie przyznawane jest na wymianę starych źródeł ciepła na pompy ciepła lub inne ekologiczne źródła energii.
 • Rozpoczęcie budowy - w tym przypadku dotację można uzyskać na montaż i zakup pompy ciepła lub innego źródła spełniającego wymogi techniczne programu.

Czy bloki i kamienice mogą wykorzystywać ogrzewanie podłogowe?

Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe coraz częściej stawia na ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku jednak kwestia leży w indywidualnym zakresie właścicieli lokali mieszkaniowych. Mają oni do wyboru dwa rozwiązanie. Możliwe jest wykorzystanie instalacji wodnej lub elektrycznej. Każda z nich gwarantuje wysoki komfort cieplny, chociaż działają na nieco innej zasadzie. Zdecydowanie popularniejszy jest system wodny.

Jakie są największe zalety wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego w wersji wodnej? Jest to przede wszystkim:

 • korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach - zapewniony przez zastosowanie rozdzielacza do podłogówki, który montowany jest w szafce zapewniającej jego estetyczne ukrycie,
 • brak widocznych przewodów grzewczych - wykorzystane w instalacji rury PEX/AL/PEX lub przewody PE-RT/AL/PE-RT jak wskazuje nazwa systemu, ukryte są pod powierzchnią podłogi,
 • brak grzejników,
 • równomierne oddawanie ciepła,
 • brak oddziaływania w przypadku alergików.

Kotły kondensacyjne wykorzystywane przez budownictwo mieszkaniowe

Alternatywnym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania wielorodzinnych budynków mieszkaniowych takich jak bloki czy kamienice są kotły kondensacyjne. Urządzenia te zapewniają najwyższy komfort cieplny przy minimalnym zużyciu energii. Kotły są przyjazne dla środowiska, a ich montaż wpływa na redukcję kosztów związanych z użytkowaniem instalacji ogrzewania.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny działa dzięki spalaniu pobieranego z zewnątrz powietrza. Urządzenia posiada zamkniętą komorę spalania, w której dochodzi do skraplania wody zawartej w spalinach. Te powstają w momencie spalania paliwa.

Takie zjawisko nazywane jest kondensacją. Umożliwia ono odzyskanie energii, która zostaje przekazana do instalacji, a nie ulega rozproszeniu w postaci pary odprowadzanej przez komin. W ten sposób skutecznie i sprawnie ogrzewany jest blok mieszkalny.

Instalacje fotowoltaiczne - czy mogą je wykorzystywać kamienice?

Instalacje fotowoltaiczne to coraz chętniej wybierane rozwiązanie - zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w budynkach wielorodzinnych jak blok mieszkalny czy kamienica. Działanie takiego systemu polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Prąd powstały ze zjawiska fotowoltaicznego prowadzi do osiągnięcia jak największej samowystarczalności energetycznej budynków.

Cały proces odbywa się dzięki panelom słonecznym umieszczonym na powierzchni dachu lub w dowolnym miejscu w ogrodzie, czy przed budynkiem. Mimo stosunkowo dużych kosztów wykonania takiej instalacji systemy fotowoltaiczne są bardzo opłacalne, ponieważ jeżeli chodzi o wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe, pozwalają na oszczędności rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Ogniwa fotowoltaiczne są również sposobem na uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej.

Zarówno pompy ciepła, piece kondensacyjne, jak i instalacje fotowoltaiczne mogą być skutecznie wykorzystywane przez kamienice czy bloki. Dzięki nim ogrzewanie budynków wielorodzinnych nie będzie żadnym problemem. Urządzenia te zapewniają wysoki komfort cieplny przy minimalnym koszcie użytkowania. Z kolei ogrzewanie podłogowe jest już absolutnym standardem pojawiającym się w większości nieruchomości - zarówno nowych, jak i remontowanych.