10 Wskazówek Dotyczących Wyboru Podkładu Pod Panele

Jaki podkład pod panele wybrać? Praktyczny poradnik - najlepsze podkłady na rynku

Podkłady pod panele to różne materiały, bez zastosowania których ułożenie tzw. podłogi pływającej nie byłoby możliwe.

Jaki podkład pod panele wybrać? Praktyczny poradnik - najlepsze podkłady na rynku

Co pod panele? Po co stosować podkłady pod panele?

Przed przystąpieniem do układania paneli warto zastanowić się nad kwestią ich zabezpieczenia. Podkład inaczej określany także jako mata pod panele, czy gąbka pod panele jest materiałem układanym pod powierzchnią paneli. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną.

Podstawowym zadaniem jest umożliwienie naturalnej pracy podłodze. Jednak to nie wszystko. Skutecznie zabezpiecza przed wilgocią oraz zniszczeniami mogącymi wystąpić w wyniku zbyt wysokiej temperatury i nie tylko.

Dobry podkład - jak go wybrać?

Najlepsze podkłady pod panele to przede wszystkim te, które zostały odpowiednio dopasowane - zarówno do rodzaju podłogi, jak i do systemu ogrzewania, który wykorzystywany jest w domu, czy mieszkaniu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji. Niektóre wykonane są z tworzyw sztucznych, inne z naturalnych materiałów. Warto także zauważyć, że wszystkie podkłady pod panele charakteryzują się innymi właściwościami. Właśnie z tego względu dobry podkład w wielu przypadkach będzie oznaczał coś zupełnie innego.

Podkłady pod panele poliuretanowo-mineralne

Jednymi z najpopularniejszych na rynku są podkłady pod panele poliuretanowo-mineralne. Tak zwana mata pod panele PUM to najwyższej jakości produkt, który ceniony jest przede wszystkim za swoją wysoką wytrzymałość na nacisk. Właśnie z tego względu będzie to dobry podkład do miejsc często użytkowanych, takich jak np. przedpokój czy kuchnia. Dodatkowo materiał ten cechuje niski opór cieplny, dzięki czemu można stosować go przy ogrzewaniu podłogowym.

Maty poliuretanowo-mineralne mają jednak zdecydowanie więcej zalet niż te wymienione wyżej. Doskonale przewodzą ciepło oraz zapewniają bardzo dobre wyciszenie akustyczne. Redukują zarówno dźwięki odbite, jak i dźwięki transmisyjne. Właśnie z tego względu są chętnie wybierane w budynkach, w których jest więcej niż jedna kondygnacja.

Mata pod panele PUM jest co prawda droższa od standardowych okładzin, jednak jej wybór sprawi, że podłoga zachowa swój nienaganny wygląd przez długie lata.

Mata pod panele, która dba o idealną izolację

Jeżeli interesuje Cię dobry podkład, który zadba o odpowiednią izolację, to powinieneś zastanowić się nad produktem wykonanym z polistyrenu ekstrudowanego.

Ten rodzaj materiału to doskonały wybór zwłaszcza jeżeli chcesz wyrównać podłogę. Maty XPS dostępne są w kilku wariantach grubości - często jest to nawet 6 mm. Są więc idealnymi izolatorami i bardzo dobrze sprawdzają się w nieogrzewanych pomieszczeniach. Jest to również dobry podkład, który można wykorzystać, jeżeli chodzi o system ogrzewania podłogowego. Podkłady pod panele wyprodukowane z polistyrenu ekstrudowanego są odporne na wilgoć, doskonale redukują dźwięki transmisyjne, a także zapewniają trwałość posadzki.

Najlepszy podkład pod panele - ogrzewanie podłogowe

Materiały przeznaczone do miejsc, gdzie zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe, muszą spełniać szczególne wymagania. Jaki podkład pod panele sprawdzi się w tym przypadku? Specjaliści zalecają, aby zastanowić się nad matami wykonanymi z polietylenu o dużej gęstości. Taka mata pod panele potocznie nazywana jest HDPE.

Przede wszystkim należy wspomnieć o jej bardzo niskim oporze ciepła. Nie bez znaczenia są jednak wszelkie właściwości wygłuszające. Można więc powiedzieć, że jest to produkt wielozadaniowy.

Jest to dobry podkład także z uwagi na cechy wytrzymałościowe. Wykazuje odporność na wilgoć oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne wynikające z długoletniej eksploatacji podłoża.

Bardzo często pada również pytanie o podkład pod panele, kiedy zastosowano ogrzewanie podłogowe wodne. Niezależnie od tego, czy jest to instalacja elektryczna, czy wodna wykorzystująca rury PEX/AL/PEX lub przewody PE-RT/AL/PE-RT - podkład może być taki sam.

Dobry podkład naturalny - co sprawdzi się najlepiej?

Maty naturalne to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Swoją popularność zawdzięczają stosunkowo niskiej cenie. Dodatkowo tego typu podkłady pod panele są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Dobry podkład to w tym przypadku np. korek lub tektura falista.

Korek jest odporny na wilgoć, pleśń, grzyby oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Doskonale znosi długotrwałe obciążenia, posiada dobre właściwości akustyczne. Należy pamiętać, że jest to materiał delikatny, dlatego nie jest zalecany do stosowania w pomieszczeniach o częstym wykorzystaniu, jak również przy ogrzewaniu podłogowym.

Innym materiałem ekologicznym, który może służyć, jako mata pod panele jest tektura falista. Dobrze przewodzi ciepło i można stosować ją w przypadku ogrzewania podłogowego.

Chociaż w wielu przypadkach jest to dobry podkład, to jednak takie rozwiązanie ma pewne minusy. Nie redukuje hałasów i nie jest odporna na wilgoć. Te dwie cechy sprawiają, że tektury faliste nie mogą być uznane za najlepsze podkłady na rynku.

Jaki podkład pod panele, kiedy podłoże jest nierówne?

W przypadku nierównej powierzchni dobry podkład to szczególnie ważna kwestia. Położenie podłogi na niejednolitej płaszczyźnie może spowodować jej przemieszczanie się, uginanie oraz niszczenie desek. W celu uniknięcia tych skutków, przed ułożeniem paneli należy w odpowiedni sposób wyrównać podłoże.

Jaki podkład pod panele sprawdzi się w tym przypadku najlepiej? Do podłóg o stosunkowo niewielkich różnicach w wysokości zaleca się montaż polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Niweluje on wszelkie nierówności, dzięki czemu podłoga będzie posiadać idealną płaszczyznę. W przypadku, kiedy posadzka posiada nieco więcej ubytków i różnice w wysokościach są bardzo widoczne, należy wykonać betonową wylewkę. Zwykła mata pod panele będzie niestety niewystarczająca.

Czy izolacja podłoża ma znaczenie dla wyboru podkładu?

Izolacja podłoża jest jedną z najważniejszych kwestii, która ma znaczenie dla wyboru podkładu. Zastanawiasz się jak wybrać dobry produkt i na co zwrócić szczególną uwagę? Właśnie na ten parametr. Jeżeli powierzchnia została słabo zaizolowana i znajduje się np. w pomieszczeniu nieogrzewanym, najlepszym rozwiązaniem jest mata pod panele, która zrekompensuje straty ciepła. W takim przypadku doskonale sprawdza się wspominany już wcześniej podkład z polistyrenu (XPS) o grubości 6 mm.

Dobry podkład a akustyka pomieszczenia

Równie ważnym aspektem do rozpatrzenia podczas wyboru podkładu podłogowego jest izolacyjność akustyczna. Na rynku dostępne są specjalne podkłady pod panele - wyciszające, najczęściej wykonane z PUM lub XPS. Dzięki takim matom znacząco podnosi się komfort użytkowania podłogi. Tego typu gąbka pod panele wygłusza odgłosy kroków.

Maty zapewniają redukcję dźwięków uderzeniowych, które są szczególnie odczuwalne przez lokatorów mieszkających na niższych kondygnacjach budynku. Wspomniane materiały to najlepsze podkłady, jeżeli chodzi o mieszkania w blokach.

Co pod panele, kiedy pod spodem znajduje się drewniany parkiet?

Jeżeli chcesz pokryć panelami starą drewnianą podłogę, w pierwszej kolejności należy położyć na nią płyty MFP lub OSB. Elementy te trzeba mocno i stabilnie przykręcić do podłoża długimi wkrętami lub przybić gwoździami. Warto pamiętać, aby między płytami znajdowało się około 2 mm przerwy dylatacyjnej. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię może zostać położona mata pod panele.

Jaki podkład pod panele będzie najlepszy w tym przypadku? Tak naprawdę każdy z wyżej wymienionych produktów sprawdzi się doskonale, ponieważ wstępna powierzchnia izolacyjna będzie już stworzona.

Dostępne na rynku podkłady pod panele w większości przypadków są przeznaczone do samodzielnego wykończenia podłogi. Jeżeli jednak masz problem i nie wiesz jaki podkład pod panele wybrać - przed zakupem skonsultuj tę kwestię ze specjalistą. Ma to kluczowe znaczenie dla trwałości podłoża, dlatego warto wybrać naprawdę dobry podkład.