Instalacja CO - jakie elementy stworzą system gwarantujący odpowiednie ogrzewanie?

Instalacja CO - jakie elementy stworzą system gwarantujący odpowiednie ogrzewanie?

Każda instalacja CO może bazować na różnych rodzajach połączeń poszczególnych elementów.

Instalacja CO - jakie elementy stworzą system gwarantujący odpowiednie ogrzewanie?

Ogrzewanie bazujące na systemach PEX

Instalacja CO, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bazuje przede wszystkim na systemach PEX. Ze względu na wykorzystany do ich produkcji materiał oraz właściwości rury typu PEX/AL/PEX i kształtki PEX mogą być stosowane zarówno jeżeli chodzi o instalacje CO, jak i CWU. Ograniczeniem jest w tym przypadku temperatura, która może wynosić maksymalnie 95°C.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość przesyłania wody pitnej bez obaw o jej skażenie - niezależnie od tego, czy wybierasz złączki zaprasowywane, czy kształtki skręcane. W łączeniu rur PEX z pozostałymi elementami instalacji wodnych możesz wykorzystać różne typu elementów. Są to przede wszystkim kolanka PEX, czy trójniki PEX. Ich zastosowanie daje możliwość stworzenia większych i bardziej skomplikowanych sieci - dopasowanych do struktury budynku. Dzięki temu schemat instalacji CO powstaje bardzo sprawnie, a następnie możliwa jest jego realizacja.

Różnica, którą wykazują instalacje CO, gdzie zastosowano systemy PEX, polega na wykorzystaniu różnych rodzajów złączek. Czym charakteryzują się poszczególne elementy?

Instalacje CO z wykorzystaniem złączek skręcanych

Podstawą, którą wykorzystuje każda instalacja CO są przewody PEX/AL/PEX. Jednak ich zespolenie odbywa się za pomocą odpowiednich kształtek. W złączce skręcanej możemy wyróżnić następujące elementy:

  1. Nakrętka z gwintem.
  2. Pierścień zaciskowy.
  3. Trzpień złączki (z dodatkowymi o-ringami uszczelniającymi).
  4. Przekładka dielektryczna.
  5. Korpus.

W kształtkach skręcanych nakrętka odkręcana jest od przekładki dielektrycznej złączki. Następnie konieczne jest nałożenie nakrętki i pierścienia zaciskowego na rurę. Trzpień złączki należy włożyć do środka rury, bardzo dokładnie dociskając go, w celu wyeliminowania przerw pomiędzy rurą a trzpieniem (ważne jest, aby rura była ucięta możliwie jak najbardziej pod kątem prostym - to gwarantuje, że instalacja CO będzie szczelna). Gdy trzpień znajduje się już w rurze, należy zakręcić rękami do oporu nakrętkę, a następnie dokręcić ją o 3/4 obrotu rury za pomocą kluczy.

Trzeba być ostrożnym, aby nie przekręcić nakrętki za bardzo, ponieważ grozi to uszkodzeniem zarówno złączki, jak i rury.

Instalacja grzewcza z zastosowaniem złączek zaprasowywanych

Bardzo popularne są także instalacje CO, gdzie stosowane są kształtki zaprasowywane. W takim przypadku można wyróżnić następujące elementy złączki:

  1. Tuleja zaciskowa.
  2. Trzpień złączki (z dodatkowymi o-ringami uszczelniającymi).
  3. Przekładka dielektryczna.
  4. Korpus.

W kształtkach zaprasowywanych tuleja zaciskowa nakładana jest bezpośrednio na rurę (bez jej uprzedniego rozkładania). Konieczne jest upewnienie się za pomocą specjalnych otworów kontrolnych znajdujących się w tulei złączki, że rura znalazła się odpowiednio głęboko. W tym momencie pojawia się największa różnica w obu systemach, ponieważ do kształtek zaprasowywanych niezbędna będzie specjalna zaciskarka. Jest ona nakładana na tuleję zaciskową, po czym włączana. Po kilku sekundach można usłyszeć charakterystyczny trzask oznaczający, że tuleja została odpowiednio połączona z rurą. Tak stworzona instalacja CO jest równie trwała.

Schemat instalacji CO - różnice w systemach PEX

Największą różnicą, jeżeli chodzi o instalacje CO z wykorzystaniem obu wymienionych systemów, jest sposób ich montażu. Kształtki skręcane są przede wszystkim znacznie łatwiejsze do zamontowania i nie wymagają użycia specjalistycznych narzędzi. Ponadto po zamontowaniu można ponownie rozebrać daną kształtkę - to sprawia, że instalacja grzewcza może być modernizowana bez większego problemu z wykorzystaniem tych samych akcesoriów.

Może zdarzyć się oczywiście sytuacja, w której już po jednym założeniu i rozłożeniu pierścień zaciskowy będzie do wymiany - jest to kwestia indywidualna, zależna od intensywności eksploatacji systemu.

Instalacja centralnego ogrzewania, która wykorzystuje złączki skręcane, jest mniejszym kosztem, niż w przypadku zastosowania zaprasowywanych odpowiedników.

Kształtki zaprasowywane są nieco droższe, natomiast posiadając zgrzewarkę, sam montaż jest dużo łatwiejszy i pewniejszy. Dodatkowo po zamontowaniu można je swobodnie obracać na rurze, tak aby dopasować je do kolejnego elementu, bez obawy o uszkodzenia. Ważna jest także możliwość umieszczenia złączek zaprasowywanych bezpośrednio w betonie, ponieważ są wytrzymalsze i bardziej odporne na jego przemieszczanie się. Tego typu instalacja CO przez wiele osób uznawana jest więc za zdecydowanie trwalszą.

Instalacja centralnego ogrzewania - złączki mosiężne

Każda instalacja grzewcza powinna być przede wszystkim wytrzymała. Bardzo ważne jest wykonanie szczelnych i odpornych na różne czynniki połączeń. Właśnie z tego względu coraz częściej stosowanymi elementami są kształtki mosiężne: kolana, nyple oraz różnego rodzaju przedłużki.

Zastosowanie kształtek przy grzejnikach

Złączki mosiężne ze względu na swoją wytrzymałość, a także odporność na działanie bardzo wysokich temperatur, są wykorzystywane do podpięcia instalacji z kaloryferami. W tym przypadku zastosowanie znajdują śrubunki. Oprócz trwałości wyróżniają się one także bardzo łatwą obsługą oraz funkcjonalnością.

Dzięki użyciu tych elementów, jeżeli instalacja CO ulegnie awarii - możliwy jest szybki demontaż kaloryfera.

Ogrzewanie - instalacje wodne i gazowe

Złączki mosiężne to również podstawa instalacji gazowych i wodnych. W tym przypadku sprawdzają się wszystkie rodzaje kształtek. Ogromną zaletą jest możliwość zastosowania redukcji mosiężnych, czy nypli redukcyjnych. Z pomocą tych elementów nie ma problemu, jeżeli elementy instalacji mają inne średnice. Konstrukcja budynku bardzo często wymusza także zmiany, które musi uwzględniać schemat instalacji CO. Zmiana kierunku rurociągu w tym przypadku nie stanowi jednak większego problemu. Konieczne jest jedynie zastosowanie trójnika mosiężnego lub wspomnianego już wcześniej kolanka.

Kształtki niklowane w instalacji CO

Elementy niklowane, pokryte ochronną warstwą są wykorzystywane w instalacjach, gdzie oprócz odpowiedniej wytrzymałości liczy się także estetyka. Dotyczy to więc wszystkich tych miejsc, które są wyeksponowane - najczęściej w toaletach i łazienkach, ale nie tylko.

Dzięki zastosowaniu elementów można być pewnym, że stworzona instalacja centralnego ogrzewania lub system wodny - będą wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Jakie złączki w tym przypadku wykorzystuje się najczęściej? Są to przede wszystkim mufy niklowane, przedłużki niklowane czy kolanka pokryte niklem.

Ogrzewanie tworzone na podstawie systemów żeliwnych

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej możliwości instalacja grzewcza może być wykonana także z elementów żeliwnych ocynkowanych. Chociaż wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania - głównie z uwagi na estetykę - to jednak nie należy zapominać o najważniejszych właściwościach. Kształtki żeliwne są jednym z najtrwalszych dostępnych na rynku. Specjaliści podkreślają, że można stosować je wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia dużych zmian ciśnienia. Z tego względu elementy żeliwne wykorzystuje nie tylko instalacja CO, ale również systemy wodne, gazowe, przeciwpożarowe, czy wentylacyjne.

Podobnie, jak w każdym poprzednim przypadku - wśród chętnie wybieranych produktów znajdują się między innymi żeliwne trójniki redukcyjne, nyple redukcyjne z żeliwa ocynkowanego, czy śrubunki żeliwne, a także wiele innych elementów, które można indywidualnie dopasować do powstającej instalacji.

Niezależnie od zastosowanych elementów wyposażenia w zakresie instalacji grzewczej, najważniejsze jest jej poprawne wykonanie. To można zrealizować samodzielnie lub oddać sprawę w ręce fachowców. Wiele zależy od samej specyfiki systemu oraz medium wykorzystywanego do ogrzania budynku.