Szybki i Łatwy Montaż Umywalki Nablatowej - To Naprawdę Możliwe

Montaż umywalki nablatowej i ściennej. Jak podłączyć ceramikę sanitarną?

Jednym z najważniejszych etapów podczas wykończenia łazienki jest podłączenie sanitariatów.

Montaż umywalki nablatowej i ściennej. Jak podłączyć ceramikę sanitarną?

Dlaczego prawidłowy montaż umywalki jest ważny?

Poprawny montaż umywalki - niezależnie od jej rodzaju ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego działania. Jest również ważny ze względu na kwestię szczelności. Nawet najmniejsze błędy, jeżeli chodzi o podłączenie umywalki, niosą ze sobą pewne ryzyko w postaci przecieków, czy w poważniejszych sytuacjach zalania całego pomieszczenia. Jeżeli montaż umywalki przebiegł nieprawidłowo, można spodziewać się, że woda znajdująca się w instalacji nie będzie krążyć prawidłowo. To przekłada się z kolei na funkcjonalność łazienki, która zostaje ograniczona. Podczas tej czynności warto kierować się wskazówkami dotyczącymi podłączenia, aby uniknąć późniejszych problemów.

Podłączenie umywalki do instalacji kanalizacyjnej

Montaż umywalki może zostać przeprowadzony na kilka różnych sposobów. Wiele w tym zakresie zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj ceramiki wybierasz. Montaż umywalki do ściany wymaga zastosowania śrub lub użycia specjalnych wsporników. Możesz wykorzystać w tym przypadku komplet umywalkowy zawierający wszelkie niezbędne elementy. Istnieją jednak inne rodzaje ceramiki. Właśnie dlatego montaż umywalki nablatowej wygląda zupełnie inaczej. Jest ona osadzana na blacie lub w niego wpuszczana. Podłączenie umywalki w jednym i drugim przypadku także wygląda inaczej.

Jak wygląda montaż umywalki do ściany?

Montaż umywalki do ściany w większości przypadków nie sprawia większych problemów. Wiąże się z tym kształt tego typu ceramiki sanitarnej - półokrągły lub kwadratowy. Dla wielu osób minusem takiego rozwiązania może być syfon odprowadzający wodę, który jest zamontowany w widocznym miejscu. Istnieją jednak dwie opcje, które rozwiązują ten problem. Można zdecydować się na zakup estetycznego modelu syfonu chromowanego, który doskonale będzie komponował się z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Drugą opcją jest natomiast możliwość ukrycia elementów instalacji za ciekawym postumentem lub półpostumentem.

Drugie rozwiązanie jest wybierane szczególnie chętnie przez osoby, które decydują się na styl glamour lub nowojorski w łazience. Wówczas jest to doskonały element dekoracyjny.

Montaż umywalki należy w tym przypadku rozpocząć od zamocowania korpusu automatycznego korka w otworze odpływowym umywalki. Następnym działaniem jest instalacja baterii. Wykonując obydwie te czynności, powinieneś pamiętać o zastosowaniu odpowiednich uszczelek, które będą chronić tworzoną instalację przed przeciekaniem. Do zamontowanego już korpusu korka należy dokręcić zestaw odpływowy z syfonem, a w boczny otwór wsunąć rurę odpływową z uszczelką i dokręcić nakrętkę. Takie podłączenie umywalki możesz przeprowadzić samodzielnie, a co więcej - bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Jak przebiega montaż umywalki nablatowej?

Umywalki nablatowe są jednymi z najpopularniejszych. Doskonale prezentują się w nowoczesnych łazienkach urządzonych w stylu skandynawskim. Zazwyczaj mają kształt zbliżony do koła lub elipsy. Tak naprawdę jednak na rynku jest ogromny wybór tego typu wyposażenia, dlatego każdy może dopasować idealny produkt zgodny z własnymi oczekiwaniami.

Rozpoczynając montaż umywalki nablatowej, należy wyciąć przede wszystkim dwa otwory w blacie szafki, na której będzie się ona znajdowała. Są one niezbędna na odpływ oraz baterię. Następnie należy umieścić misę w przygotowanym do tego miejscu. Jej mocowanie od spodu do powierzchni blatu wykonuje się przy użyciu przezroczystego silikonu sanitarnego, który prezentuje się bardzo estetycznie.

Należy rozprowadzić go po krawędziach misy, a następnie docisnąć ją do blatu, tak aby dobrze osiadła. Jeżeli zauważyć, że nałożyłeś zbyt dużo silikonu - nie przejmuj się. Nadmiar możesz zebrać za pomocą mokrej szmatki. Ostatnim krokiem, jeżeli chodzi o montaż umywalki nablatowej, jest instalacja syfonu i podłączenie armatury do instalacji wodnej. To odbywa się za pomocą elastycznych wężyków nazywanych przyłączeniowymi albo sztywnych rurek miedzianych.

Pamiętaj - zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek prace - zamknij główny zawór wodny. Unikniesz w ten sposób niemiłych niespodzianek.

Montaż baterii umywalkowej - nie zapominaj o nim!

Decydując się na konkretną umywalkę, zwróć uwagę, aby od razu dopasować do niej odpowiednią baterię. Wybór w tym zakresie jest naprawdę bardzo szeroki. Możesz zdecydować się na baterie umywalkową stojącą lub baterię ścienną. Wiele zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań oraz miejsca, jakim dysponujesz. Mniejsze baterie stojące idealnie pasują do niewielkiej ceramiki - prezentują się wówczas estetycznie. Z kolei baterie ścienne doskonale sprawdzają się w przypadku większych umywalek nablatowych. Wówczas można zamocować obok siebie dwie baterie, dzięki czemu podczas codziennej toalety domownicy będą mieli zapewniony zdecydowanie większy komfort.

Znacznie łatwiejszy jest montaż baterii umywalkowej ściennej. W tym przypadku konieczne jest jej umieszczenie na ścianie - bezpośrednio nad misą. Wykorzystuje się do tego specjalne uszczelki oraz mimośrody.

Jeżeli chodzi natomiast o montaż baterii umywalkowej stojącej - konieczne jest jej mocowanie na powierzchni odkładczej umywalki. W zestawie razem z wyposażeniem znajdują się zazwyczaj specjalne podkładki, śruby montażowe i wężyki przyłączeniowe.

Podłączenie innych elementów ceramiki sanitarnej - montaż wanny i sedesu

Montaż umywalki to nie wszystko. Funkcjonalna łazienka to taka, w której znajduje się także WC oraz wanna lub prysznic. Jeżeli więc zajmujesz się całkowitym wykończeniem pomieszczenia - zwróć uwagę także na tego typu elementy. Co warto uwzględnić podczas wykonywania tych czynności?

Montaż wanny - podłączenie do instalacji wodnej

Podstawową kwestią przy montażu wanny jest przede wszystkim jej rozmieszczenie. Najczęściej montuje się ją w obszarze znajdującym się blisko ściany. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca. To, o czym musisz pamiętać to przede wszystkim fakt, aby stała ona na równym podłożu. To wpłynie na stabilność. Od czego zacząć montaż wanny? Od przymocowania i regulacji wysokości nóżek.

Jeżeli masz pewność, że wanna została ustawiona prawidłowo, dokręć nóżki. Następnie zamocuj syfon i rurę odpływową w przeznaczonym do tego miejscu. Podobnie, jak podczas montażu umywalki, również w tym przypadku powinieneś wykorzystać elastyczne uszczelki gumowe gwarantujące szczelność całego systemu. To wszystko, jeżeli chodzi o montaż wanny? Pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Jest nią podłączenie węża wannowego do specjalnych otworów odpływowych. Po wykonaniu wszystkich czynności - nałóż silikon sanitarny na listwy i zamocuj wannę na stałe.

Montaż sedesu - na czym polega?

Kolejnym bardzo ważnym elementem w każdej łazience jest muszla klozetowa. Montaż sedesu wygląda podobnie, chociaż może różnic się ze względu na rodzaj. W przypadku klasycznego modelu instalację należy rozpocząć od montażu mechanizmy spłukującego. Wystarczy, że umieścisz go w największym otworze. Pamiętaj, aby podobnie, jak wcześniej - wykorzystać uszczelki. Dwa pozostałe otwory, które możesz zauważyć - są przeznaczone na śruby montażowe z nakrętkami.

Spłuczka wkładana jest w misę. Następnie wszystkie części skręcane są razem za pomocą specjalnych nakrętek. Pamiętaj, aby zadbać o stabilność - spłuczka nie powinna się ruszać.

Ostatnim krokiem, jaki przewiduje montaż sedesu, jest podłączenie do rury kanalizacyjnej. W przypadku opisywanego wyżej modelu należy włożyć mimośrodowe przyłącze wykonane z elastycznej gumy, do którego będzie podłączone wyjście pionowe miski, zaznaczając przy tym miejsca przeznaczone na wkręty mocujące. Szerokość muszli wc należy przenieść na podłogę w linii wkrętów, wkręcić śruby i włożyć kołki rozporowe, jeszcze raz ustawiając miskę wc, tym razem skracając śruby kluczem nasadowym, w taki sposób, aby toaleta była przymocowana nieruchomo. Na śruby zakładamy zaślepki. Spłuczka zostaje przyłączona do zaworu za pomocą specjalnych akcesoriów do kompaktu WC - w tym przypadku wężyka elastycznego.

Dla lepszego efektu miejsce połączenia miski z podłogą można pokryć silikonem wykorzystywanym wcześniej do podłączenia wanny i umywalki.

Funkcjonalna łazienka to nie problem! Wystarczy, że wykonasz poprawnie montaż umywalki oraz pozostałych elementów sanitarnych, korzystając z przygotowanych przez nas porad.