Czy Warto Montować Bidet w Łazience? Jaka jest Jego Funkcja?

Dlaczego warto postawić na bidet w łazience i jak go zamontować?

Zastosowanie nowoczesnej armatury znacząco poprawia poziom higieny osobistej.

Dlaczego warto postawić na bidet w łazience i jak go zamontować?

Co to jest jest bidet? Dlaczego przydaje się w łazience?

Bidet to element armatury sanitarnej wykonany z ceramiki, służący do podmywania się po skorzystaniu z toalety. Dzięki niemu możliwe jest umycie okolic intymnych w pozycji siedzącej bez konieczności korzystania z wanny, czy prysznica.

Bidet pozwala zadbać o higienę osobistą w łatwy i szybki sposób. Rozwiązanie to jest również idealną propozycją dla osób starszych o ograniczonej sprawności ruchowej, kobiet w ciąży oraz ludzi cierpiących na wszelkie stany zapalne miejsc intymnych. Coraz częściej bidet staje się standardowym wyposażeniem każdej nowoczesnej łazienki. Pozwala na zachowanie maksymalnej czystości, bez konieczności kąpieli kilka razy dziennie, co jest bardzo wygodne.

Swoim wyglądem zewnętrznym przypomina muszlę klozetową lub umywalkę. Najbardziej popularny jest bidet stojący. Jednak to nie jedyna opcja. Na rynku występuje także armatura wisząca zyskująca coraz większą popularność. Urządzenie działa w taki sam sposób jak umywalka.

Bidet połączony jest z instalacją wodną oraz kanalizacyjną dokładnie tak jak wszystkie misy umywalkowe.

Zarówno bidet stojący, jak i wiszący może różnić się od siebie:

  • wymiarami,
  • kształtem,
  • stylistyką wykończenia.

Z jakich elementów składa się bidet?

W standardowym wyposażeniu bidetu znajduje się przelew chroniący pomieszczenie przed zalaniem. Bateria bidetowa, która jest tam zamontowana, powinna być wyposażona w: odpływ o specjalnym, lekko zadartym do góry kształcie, ruchomą wylewkę, która umożliwia regulację kierunku strumienia wody.

Do bidetu może zostać zamontowany elegancki, chromowany syfon, który doda każdemu wnętrzu klasy. A jeżeli zależy Ci na oszczędności wody podczas korzystania z tego wyposażenia - powinieneś zdecydować się na zamontowanie perlatora do bidetu.

Jak korzystać z bidetu? Czy to trudne?

Korzystanie z bidetu jest bardzo proste - bez problemu poradzi sobie z tym zarówno młodsza, jak i starsza osoba. Można na nim usiąść zarówno przodem, jak i tyłem do baterii bidetowej. Bardziej komfortowy jest wariant pierwszy. Umożliwia on wygodną regulację przepływu wody oraz temperatury.

Gdzie w łazience zamontować bidet?

W zależności od tego, czy wybierasz bidet stojący, czy wiszący, możesz zamontować go na podłodze lub na ścianie. Jednak przy wyborze miejsca montażu najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej odległości od pozostałych urządzeń sanitarnych. Dlaczego? Głównym powodem jest pozycja, jaką przyjmuje się podczas korzystania z tego urządzenia. Prawidłowe rozmieszczenie armatury ma ogromny wpływ na funkcjonalność i komfort korzystania z sanitariatu.

Minimalna odległość między muszlą toaletową a bidetem powinna wynosić więc około 30 cm. W przypadku umywalki również należy zachować odstęp nie mniejszy niż 30 cm.

Jeżeli bidet będzie zlokalizowany przy ścianie, zaleca się, aby umieścić go około 30-40 cm od niej. Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniej przestrzeni przed bidetem. W celu swobodnego korzystania z bidetu warto zostawić przed nim około 60 cm wolnego miejsca.

Jak zamontować bidet? Czy to trudne zadanie?

Montaż bidetu wygląda dokładnie tak samo, jak instalacja pozostałych urządzeń sanitarnych w łazience i toalecie - a ponadto przebiega szybko i sprawnie.

Zarówno bidet stojący, jak i podwieszany powinien zostać podłączony do wody zimnej i ciepłej. Nie bez znaczenia może okazać się także wykonanie podejścia kanalizacyjnego. Misy wiszące mocuje się na ścianie za pomocą specjalnych śrub lub ukrytych stelaży podtynkowych. W przypadku armatury stojącej, w celu osadzenia jej na posadzce konieczne jest wykorzystanie nierdzewnych śrub, dzięki którym konstrukcja będzie trwała i odporna na działanie wilgoci, czy wody.

Po zamontowaniu ceramiki należy przystąpić do montażu syfonu i baterii. Bez tych elementów bidet nie będzie działać prawidłowo. Bateria musi zostać podłączona do instalacji wody zimnej i ciepłej za pomocą wężyków przyłączeniowych.

Ile kosztuje bidet?

Koszt bidetu to od 250 do nawet 1500 złotych - zależnie od wybranego modelu, jego wielkości, dostępnych funkcji, producenta, czy chociażby koloru.

Klasyczne, białe modele niewielkich rozmiarów dostępne są w standardowych cenach 250-500 złotych. Jednak, jeżeli zależy Ci na większym wyposażeniu, innym kształcie np. lekko kwadratowym, czy czarnym kolorze - musisz liczyć się z większym wydatkiem za bidet.

Czy bidet w małej łazience to dobry pomysł?

Bidet w małej łazience jest dobrym pomysłem - pod warunkiem, że jest ona dobrze rozplanowania i zostanie dopasowany odpowiedni model zgodnie z wolną do zagospodarowania przestrzenią.

To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to przede wszystkim wspomniane już wcześniej odstępy od pozostałych elementów ceramiki łazienkowej - minimum 30 cm. Ponadto sama wielkość tego elementu nie powinna być zbyt duża. Na szczęście producenci w ostatnich latach bardzo dopasowali swoje oferty do zapotrzebowania rynkowego. W związku z tym zakup małego bidetu idealnego do niewielkich łazienek nie sprawia obecnie większego problemu.

Jakie wyposażenie może zastąpić bidet?

Po przeanalizowaniu wszystkich informacji stwierdziłeś, że niestety nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby zdecydować się na bidet? Nie oznacza to, że nie możesz skorzystać z podobnych rozwiązań. Doskonałą opcją mogą w tym przypadku okazać się specjalne deski sedesowe myjące, na których została zamontowana nowoczesna bateria bidetowa służąca do podmycia. Montuje się je bezpośrednio na misie sedesowej. Najnowocześniejsze modele wyposażone są między innymi w system podgrzewania oraz suszenia. To coś dla prawdziwych fanów zaawansowanych technologii.

Pamiętaj jednak, że taka deska z funkcją bidetu to znacznie większy wydatek od ok. 700 do nawet 6000 złotych.

Decydując się na bidet, można zapewnić sobie codzienny komfort i zwiększyć troskę o higienę, która w dłuższej perspektywie przekłada się także na aspekt zdrowotny. Dlatego warto rozważyć montaż tego typu wyposażenia łazienkowego.