Jak Podłączyć Włącznik Schodowy? Proste Połączenie Schodowe

Jak Podłączyć Włącznik Schodowy? Proste Połączenie Schodowe

Włącznik światła to niepozorne urządzenie, które znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie we własnym domu.

Jak Podłączyć Włącznik Schodowy? Proste Połączenie Schodowe

Włącznik schodowy - czym się wyróżnia?

Zapewne niewiele jest osób, które nie zajmując się elektryką, na co dzień zwracają uwagę na urządzenia takie, jak włączniki światła. Wystarczy, że spełniają one swoją funkcję - włączają i wyłączają oświetlenie domowe. Tymczasem w kwestii sprzętu tego typu chodzi właśnie o funkcjonalność - na rynku istnieje wiele ich rodzajów, a wybór odpowiedniego dla laika może nie być oczywisty.

Fachowcy klasyfikują włączniki ze względu na kilka kryteriów. Te najczęściej spotykane to:

  • Włączniki podtynkowe i natynkowe - w tym przypadku podział dotyczy sposobu montażu.
  • Włączniki jedno- i dwubiegunowe - te pierwsze obsługują jedno światło, a włączniki dwubiegunowe mogą jednym przyciskiem przełączać jednocześnie dwie żarówki.
  • Włączniki grupowe - obsługują więcej źródeł światła i zazwyczaj posiadają dwa lub więcej przycisków.
  • Włączniki zwierne - automatycznie gaszą światło po pewnym czasie od włączenia.

Pod względem estetycznym, można też rozróżnić włączniki ze względu na rodzaj przycisków. Producenci oferują znane od lat włączniki z mechanicznym przyciskiem, jednak popularność zyskują włączniki dotykowe. Te posiadają gładką płytkę wyposażoną w czujnik reagujący na dotyk.

Włącznik schodowy i krzyżowy

Włączniki schodowe to szczególny rodzaj urządzeń. Dzięki nim można sterować jednym źródłem światła z dwóch różnych miejsc. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo przydatne przede wszystkim na schodach, aby nie trzeba było wracać na dół lub na górę, aby wyłączyć światło.

Z tych samych względów schemat schodowy jest często wykorzystywany również w przypadku długich korytarzy.

Jeżeli do sterowania oświetleniem potrzeba więcej, niż dwóch łączników, konieczne jest zastosowanie łącznika krzyżowego. Takie połączenie schodowe uwzględnia dwa włączniki schodowe - jeden na górze, drugi na dole oraz jeden lub więcej łączników krzyżowych - instalowanych pomiędzy nimi.

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Podłączenie każdego wyłącznika - również schodowego, nie jest zadaniem wymagającym, jednak wiąże się ono z pewnymi zasadami. Oczywiście podstawową kwestią, o której należy pamiętać zaczynając podłączanie wyłącznika schodowego jest odcięcie dopływu prądu do sieci. Oprócz tego należy rozumieć, jak działają włączniki.

Ogólna zasada działania włączników

Generalnie, aby podpiąć dowolny włącznik, potrzebnych jest kilka elementów. Są to:

  • Przewód fazowy - w instalacjach jest to zwykle przewód czarny lub brązowy, choć mogą się zdarzyć inne kolory - z wyjątkiem niebieskiego i żółto-zielonego. Na przedstawionych poniżej schematach oznaczany jest literą L.
  • Przewód neutralny (N) - to żyła niebieska.
  • Przewód ochronny (PE) - to przewód uziemiony, oznaczany zielono-niebieską izolacją.
  • Przewody łączące między sobą włączniki (P1, P2 itd.)
  • Źródło światła.
  • Włącznik lub włączniki.

Każdy włącznik - schodowy czy zwykły, działa na podobnej zasadzie. Włączenie światła następuje poprzez naciśnięcie przycisku, czyli zamknięcie obwodu elektrycznego. Analogicznie, przełączenie przycisku przerywa obwód, w wyniku czego prąd przestaje płynąć - a światło gaśnie.

Podłączenie najprostszego włącznika z jednym przyciskiem wiąże się z podpięciem przewodów pomiędzy włącznikiem i żarówką. Schemat takiego połączenia przedstawiono poniżej:

W żadnym wypadku nie wolno pomylić przewodów - na przykład fazowego z neutralnym. Taka sytuacja stwarza zagrożenie podczas wymieniania żarówki w lampie - nawet przy zgaszonym świetle!

Wyłącznik schodowy - schemat

Połączenie schodowe jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wykorzystuje się tu dwa włączniki. Zatem - jak podłączyć wyłącznik schodowy?

Jeśli chodzi o wyłącznik schodowy - schemat będzie nieco bardziej rozbudowany. W tym przypadku przewód fazowy jest doprowadzany do jednego z łączników, natomiast źródło oświetlenia - do drugiego. Przewody neutralny i ochronny doprowadzane są do lampy niezależnie. Same włączniki należy połączyć między sobą za pomocą dwóch dodatkowych przewodów.

Poniżej przedstawiono schemat schodowy pokazujący, jak podłączyć włącznik schodowy:

Jak podłączyć włącznik schodowy z 3 punktami?

Jak wspomniano połączenie schodowe może obejmować więcej niż tylko dwa łączniki. Aby to zrobić, należy wykorzystać włącznik krzyżowy. Schemat schodowy takiego połączenia niewiele się różni - pomiędzy dwa włączniki schodowe należy podpiąć trzeci włącznik. Ilość łączników krzyżowych jest dowolna i można ją dostosować w zależności od potrzeb. Dzięki temu można włączać światło na schodach, przebywając w innych pomieszczeniach.

Poniżej znajduje się schemat połączenia schodowego z wykorzystaniem łącznika schodowego:

Połączenie schodowe nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Posiadając odpowiedni schemat wyłącznika schodowego, można w łatwy sposób wykonać to zadanie samodzielnie.