Jak Usunąć Silikon? 3 Skuteczne Sposoby na Usuwanie Silikonu

Jak Usunąć Silikon? 3 Skuteczne Sposoby na Usuwanie Silikonu

Montowałeś brodzik prysznicowy i na kafelkach zostały plamy z silikonu?

Jak Usunąć Silikon? 3 Skuteczne Sposoby na Usuwanie Silikonu

O czym musisz pamiętać, decydując się na usuwanie silikonu?

Metoda, jaką wybierzesz, zależy od rodzaju powierzchni, którą pokrywa uszczelniacz. Jak usunąć silikon z kafelków, a jak z drewna? Odpowiednio dobrany sposób ma ogromne znaczenie, aby przypadkowo nie uszkodzić podłoża.

Szczególnie w przypadku, gdy silikon jest usuwany w łazience z kafelków, konieczne jest zadbanie o czystość podłoża. Pozbądź się wszelkich przedmiotów stojących przy wannie lub brodziku, a następnie dokładnie umyj powierzchnię kafelków oraz spoinowania. W tym celu możesz użyć specjalnego mleczka lub zwykłego detergentu, przykładowo płynu do naczyń. Ważne, aby pozbyć się zacieków z mydła, wtedy usuwanie silikonu będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.

Usuwanie silikonu - czy środki chemiczne są skuteczne?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na skuteczne usuwanie silikonu z dowolnej powierzchni jest wykorzystanie specjalnych preparatów dostępnych w sklepach budowlanych. Takie środki zawierają mocne rozpuszczalniki, które skutecznie zmiękczają silikonowe uszczelnienie i pozwalają na jego szybkie usunięcie. Standardowy koszt produktu tego typu mieści się w granicach 30-50 złotych.

Jak usunąć silikon za pomocą chemii?

  • Zabezpiecz dłonie za pomocą gumowych rękawiczek. To ważne, gdyż chemia budowlana, która umożliwia usuwanie silikonu, jest zazwyczaj żrąca.
  • Jeżeli powierzchnia wokół silikonu jest delikatna, zabezpiecz ją - przykładowo za pomocą taśmy malarskiej.
  • Wstępnie mechanicznie usuń silikon - możesz pomóc sobie niewielkim nożykiem. Uważaj jednak, aby nie zarysować powierzchni.
  • Rozprowadź preparat na resztkach uszczelnienia. Zazwyczaj do zestawu dołączony jest niewielki pędzelek, aby usuwanie silikonu było łatwiejsze. Odczekaj wyznaczoną przez producenta ilość czasu.
  • Zmiękczony silikon wystarczy zgarnąć za pomocą szpachelki. Po tak wykonanym zabiegu powierzchnię należy ponownie umyć wodą z detergentem.

Przygotowane w ten sposób podłoże nadaje się do ponownego uszczelnienia. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do różnych powierzchni, jednak i tu trzeba być ostrożnym. Niektóre powierzchnie bardzo łatwo uszkodzić nawet łagodnymi środkami.

Zbyt agresywny rozpuszczalnik może spowodować zmatowienie tworzywa lub jego odbarwienie. W takim przypadku niewiele można już zrobić. Dlatego zawsze należy dokładnie czytać etykiety preparatów i upewnić się, że dany produkt sprawdzi się w Twoim przypadku.

Minusem rozwiązania, który charakteryzuje usuwanie silikonu za pomocą środków chemicznych, jest zdecydowanie mało nieprzyjemny zapach. Preparaty tego typu zawierają w składzie rozpuszczalniki takie jak aceton. Po przeprowadzonym zabiegu koniecznie trzeba wywietrzyć pomieszczenie. Jednak jeżeli w mieszkaniu przebywają osoby nadwrażliwe na takie drażniące zapachy, nie pozostaje nic innego, jak usunąć silikon bardziej ekologicznym sposobem.

Ekologiczne usuwanie silikonu. Jak usunąć silikon bez żrącej chemii?

Obawiasz się, że chemia budowlana do usuwania silikonu może okazać się zbyt żrąca? A może po prostu chcesz spróbować oszczędniejszych metod? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Usuwanie silikonu można z łatwością wykonać w sposób łagodny - i wcale nie oznacza to, że będzie on mniej skuteczny.

Wszystko, czego potrzebujesz, to:

  • Mały nożyk lub żyletka - możesz użyć noża tapicerskiego.
  • Dowolny tłuszcz - nada się wszystko, co masz pod ręką: oliwka, tłusty krem, olej jadalny.

Po oczyszczeniu powierzchni wykonaj nacięcie z jednej strony uszczelnienia. Przeciągnij ostrze po całej długości spoiny - rób to powoli, aby nie uszkodzić powierzchni! Pamiętaj, aby nie przecinać silikonu całkowicie. Wystarczy tylko poluzować materiał. Powtórz tę czynność w przypadku każdej spoiny. Następnie chwyć jeden koniec i delikatnie pociągnij. Uszczelnienie powinno odejść prawie w jednym kawałku.

Jak usunąć silikon, który oderwał się i pozostał na powierzchni?

Wszelkie resztki spoiny dokładnie posmaruj tłuszczem. Odczekaj odpowiednią ilość czasu, aby silikon wchłonął tłuszcz, po czym usuń pozostałości za pomocą suchej gąbki lub szmatki. Ponieważ takie usuwanie silikonu natłuszcza powierzchnię, przed nałożeniem nowego uszczelnienia szczególnie zadbaj o jej oczyszczenie. W tym celu użyj łagodnego detergentu.

Wykorzystaj temperaturę - jak usunąć silikon z ubrania, drewna, rąk?

Niestety nie we wszystkich przypadkach można wykorzystać sklepowe środki chemiczne, czy też usuwanie silikonu za pomocą noża i oleju. W przypadku zabrudzonych ubrań, skóry, czy też drewna ubrudzonego silikonem takie metody mogą okazać się szkodliwe.

W takiej sytuacji pomocna może okazać się temperatura. W przypadku drewna i ubrań silikon najlepiej usuwać już po jego zastygnięciu.

  • Jak usunąć silikon z ubrania? Nie należy w żadnym wypadku próbować ścierać mokrego silikonu - spowoduje to tylko jego wniknięcie we włókna, a wtedy plama nie będzie możliwa do zlikwidowania. Zamiast tego należy delikatnie zebrać rozlany preparat np. za pomocą noża lub szpatułki. Zastygły silikon można obłożyć lodem - małe plamy będzie łatwo wykruszyć. Można pomóc sobie także gumką do atramentu, jednak trzeba liczyć się z tym, że z silikonem wytrzeć się część włókien. Następnie ubranie należy wyprać, aby wypłukać resztki preparatu.
  • Usuwanie silikonu z drewna to problematyczna sprawa. Tłuszcz, czy środki chemiczne w tym przypadku odpadają, ponieważ pozostawią plamy na powierzchni i mogą uszkodzić drewno. Jedynym sposobem na usuwanie silikonu z drewna jest obłożenie go lodem podobnie jak w przypadku tkanin. Następnie preparat trzeba wykruszyć. Można użyć do tego noża, bardzo uważając, aby nie zarysować powierzchni.
  • O ile usuwanie silikonu ze skóry jest łatwe gdy jest on jeszcze mokry - wystarczy zetrzeć go ściereczką lub ręcznikiem papierowym, może być to trudniejsze po zastygnięciu. Jak usunąć silikon, który zastygł na skórze? Pomocna okaże się suszarka do włosów. Skieruj ciepłe powietrze na zabrudzenie i poczekaj, aż zmięknie. Następnie zetrzyj substancję, a resztki dokładnie zmyj mydłem.

Usuwanie silikonu wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy dobrać odpowiednią metodę do powierzchni, z której preparat jest usuwany. Najważniejsze, żeby nie uszkodzić podłoża wokół uszczelnienia. Jeśli zatem w przyszłości będziesz się zastanawiać, jak usunąć silikon, po prostu wybierz jeden z przedstawionych powyżej sposobów.