Czym jest nawadnianie kropelkowe i gdzie warto go używać?

Na czym polega nawadnianie kropelkowe? Gdzie je zastosować?

Co zrobić, aby ogród wyglądał zachwycająco? Nawadnianie kropelkowe może Ci w tym pomóc.

Na czym polega nawadnianie kropelkowe? Gdzie je zastosować?

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest jedną z nowoczesnych metod podlewania roślin. Dystrybucja odbywa się automatycznie, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu oraz energii. W porównaniu z tradycyjnymi sposobami podlewania – za pomocą konewki, czy węża ogrodowego, system nawadniania kropelkowego jest znacznie wydajniejszy.

W dobie coraz częstszych susz, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia roślin jest najważniejszą czynnością, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Jednak zwykłe podlewanie jest nie tylko nieefektywne, ale prowadzi także do niepotrzebnego marnowania wody. Nawet najbardziej doświadczony ogrodnik nie jest w stanie podlać rośliny stuprocentowo precyzyjnie – tak, aby dostarczyć dość wody, ale nie spowodować żadnych strat. To zajmowałoby zbyt dużo czasu. Linia kroplująca, którą wykorzystuje nawadnianie kropelkowe, jest zatem idealnym rozwiązaniem. To system, który za pomocą przewodów automatycznie przesyła dokładnie tyle wody, ile jej potrzeba.

Jak działa linia kroplująca?

System nawadniania kropelkowego jest bardzo prosto działającą instalacją. Jej główną część stanowi wąż kroplujący – a w niektórych przypadkach taśma kroplująca. Jeden z tych elementów zostaje podpięty do źródła wody, która przepływa przez system rurek rozmieszczonych na poziomie gruntu. Rośliny są podlewane za pomocą kropel wody, które regularnie wypływają przez niewielkie otwory – stąd nazwa tego rozwiązania. Dzięki takiemu rozwiązaniu system korzeniowy roślin zawsze jest odpowiednio nawodniony, na całej powierzchni, którą pokrywa system. Intensywność nawilżenia można łatwo dostosować poprzez odkręcenie lub dokręcenie kranu.

Jakie korzyści niesie ze sobą nawadnianie kropelkowe?

Linia kroplująca to wyjątkowe rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wiąże się ono przede wszystkim z oszczędnościami: czasu, pieniędzy oraz zasobów. Dlaczego warto rozważyć instalację systemu kropelkowego w swoim ogrodzie?

 • Podlewanie kropelkowe to oszczędność wody. W przypadku nawadniania natryskowego woda jest rozprowadzana w stosunkowo losowych miejscach. Rośliny są co prawda podlewane, ale część wody nie trafia tam, gdzie to potrzebne, co, jak już wspomniano, prowadzi do jej marnowania. Nawadnianie kropelkowe podlewa rośliny precyzyjnie w miejscu, w którym znajduje się system korzeniowy rośliny.
 • Taki system wymaga minimalnej uwagi ze strony użytkownika. Po zainstalowaniu linii kroplującej jedyne, co trzeba zrobić to odkręcić wodę, dostosowując poziom ciśnienia w instalacji. Istnieje także możliwość całkowitego zautomatyzowania systemu poprzez wykorzystanie specjalnego sterownika. Takie urządzenie automatycznie uruchomi przepływ wody o określonej porze dnia, przez określony czas. Bardziej zaawansowane sterowniki potrafią nawet reagować na zmianę pogody.
 • Rośliny są podlewane wodą wysokiej jakości. Nawadnianie kropelkowe powinno być wyposażone w odpowiedni filtr. Dzięki temu instalacja jest odpowiednio chroniona, a użytkownik nie musi się przejmować, że rośliny zmarnieją pod wpływem zanieczyszczeń z wody.
 • Nawadnianie kropelkowe ułatwia pielęgnację ogrodu. Wiąże się to przede wszystkim z ułatwionym podlewaniem, ale także z odżywianiem roślin. Linia kroplująca idealnie nadaje się do rozprowadzania nawozów – w tym celu wystarczy użyć specjalnego inżektora do nawozów.
 • System nawadniania kropelkowego zmniejsza ryzyko występowania chorób roślin. Woda trafia prosto do gleby, nie mając kontaktu z częściami nadziemnymi roślin. Zapobiega to rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą wystąpić w przypadku tradycyjnego podlewania. Stosowanie linii kroplującej eliminuje także problem poparzonych liści.
 • Taki system może zwiększyć plony w przypadku warzyw, owoców oraz ziół. Nawadnianie kropelkowe oznacza lepiej zadbane rośliny oraz uniezależnienie od pogody, dlatego nie ma obaw, że susza zniszczy uprawy.

Gdzie warto wykorzystać system nawadniania kropelkowego?

Ponieważ linie kroplujące mogą pokrywać nawet bardzo duże powierzchnie, taki system jest polecany i chętnie wykorzystywany w przypadku pól uprawnych. To dobry sposób na nawadnianie roślin takich jak truskawki, krzewy borówek czy drzewka owocowe. Instalacja pozwala na pełną kontrolę ilości wody dostarczanej do rośliny, dzięki czemu nie ma obaw o jej przelanie, które mogłoby uruchomić procesy gnilne. To ważny aspekt, który może zaważyć na jakości plonów.

Podlewanie kropelkowe idealnie nadaje się również do ogrodów. Linia kroplująca doskonale nawodni rabaty kwiatowe, skalniaki oraz żywopłoty. Taki system sprawdzi się także w przypadku roślin posadzonych w pojemnikach. Co ciekawe, rozwiązanie jest coraz częściej spotykane nawet na balkonach i tarasach.

System nawadniania kropelkowego nie jest natomiast polecany do podlewania trawników. W tym przypadku lepiej postawić na podlewanie tradycyjne przy pomocy węża ogrodowego lub zraszaczy.

Czy nawadnianie kropelkowe ma jakieś wady?

Mimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą nawadnianie kropelkowe, warto rozważyć także minusy takiego rozwiązania. To system, którego nie można często przenosić, dlatego najlepiej stosować go w przypadku roślin wieloletnich. Linie kroplujące podobnie, jak każda instalacja wodna, są także podatne na zanieczyszczenia, które mogą spowodować niedrożność systemu. Każdy element powinien być regularnie kontrolowany. Kłopotliwe może być również dostosowanie intensywności podlewania do rodzaju roślin – chociaż można to łatwo rozwiązać, stosując rozdzielacz i tworząc kilka linii kroplujących.

Nawadnianie kropelkowe – jakie elementy są potrzebne do stworzenia instalacji?

System nawadniania kropelkowego nie jest skomplikowany, a jego montaż nie jest trudnym zadaniem. Przed przystąpieniem do tej czynności należy zaopatrzyć się we wszystkie odpowiednie elementy:

 • Linia kroplująca – wąż lub specjalna taśma kroplująca. Element ten można poprowadzić na powierzchni gruntu lub przykryć go warstwą ziemi.
 • Kroplowniki – to elementy montowane na linii kroplującej, które znajdują się tuż przy roślinach.
 • Filtr do wody – to niezbędna część systemu kroplującego. Eliminuje on zanieczyszczenia oraz zapobiega usterkom instalacji.
 • Elementy dodatkowe – w zależności od konkretnego typu instalacji stosuje się różnego rodzaju szpilki podtrzymujące węże i kroplowniki, opaski zaciskowe, złączki i rozdzielacze.
 • Sterownik nawadniania – to element opcjonalny, jednak warto w niego zainwestować. Pozwala on na całkowite zautomatyzowanie procesu.

Linia kroplująca - co wybrać do jej stworzenia: taśmę czy wąż?

Wybierając nawadnianie kropelkowe, warto zastanowić się nad sposobem, w jaki sposób do roślin zostanie doprowadzona woda. Istnieje kilka możliwości w tym zakresie. Najpopularniejsze z nich to wąż kroplujący oraz taśma. Skąd wiadomo, które z nich będzie lepszym rozwiązaniem? Dużo zależy od tego, co nawadniasz, jakie masz wymagania oraz jakie są Twoje możliwości.

Taśma kroplująca zazwyczaj wykorzystywana jest w przypadku nawadniania mniejszych upraw warzywnych i owocowych, rabat, czy roślin doniczkowych. Tymczasem nawadnianie kropelkowe, w którym stosuje się wąż, będzie odpowiednie do podlewania żywopłotu, mniejszych drzew, czy sadów. W ostatnim przypadku podlewanie kropelkowe warto zestawić z dodatkowymi punktami dystrybucji wody w postaci zraszaczy.

Samodzielny montaż, czyli jak zrobić nawadnianie kropelkowe

Wiele firm oferuje możliwość odpłatnego podłączenia linii kroplujących. Jest to przydatne w przypadku, gdy system nawadniania kropelkowego ma pokryć większą powierzchnię np. duże pole uprawne. Jeśli chcesz zamontować mniejszą, nieskomplikowaną instalację w swoim ogrodzie, możesz to zrobić samodzielnie. Nie jest to skomplikowane zadanie.

W zależności od wybranej linii, na podłożu należy rozłożyć wąż lub taśmę. Zazwyczaj przytwierdza się je do podłoża za pomocą specjalnych szpilek. Niektóre systemy można również zakopać w ziemi. Węże należy rozmieścić tak, aby znajdowały się one tuż przy roślinach. Następnie montuje się kroplowniki (o ile dany zestaw je wykorzystuje). Linię kroplującą należy podłączyć do źródła wody za pomocą specjalnej złączki. W razie potrzeby można ją także rozdzielić na kilka węży.

Najprostsze systemy nawadniania kropelkowego obsługuje się poprzez odkręcenie lub zakręcenie kranu. Na rynku dostępne są sterowniki nawadniania o różnych stopniach zaawansowania. Pozwalają one na zaplanowanie podlewania na konkretny dzień i godzinę. Dzięki temu podlewanie kropelkowe praktycznie nie wymaga obsługi.

Nawadnianie kropelkowe – szacowany koszt

Zastanawiasz się, ile kosztuje system nawadniania kropelkowego? Jak przy większości takich instalacji, cena jest uzależniona od indywidualnych czynników. Należy uwzględnić przede wszystkim powierzchnię, jaka ma zostać objęta systemem. Od tego zależy ilość linii kroplujących, które trzeba zamontować. Cenę oczywiście dyktuje także producent, dlatego warto porównać jakość i wartość poszczególnych marek dostępnych na rynku.

Im mniej skomplikowana instalacja, tym niższa cena. Z tego powodu należy się zastanowić, jakie rozwiązania sprawdzą się w danym przypadku. Przy niewielkich projektach można z pewnością zrezygnować z elektronicznych sterowników, chyba że priorytetem jest wygoda. Koszty można także obniżyć, stawiając na wspomniany wcześniej samodzielny montaż.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając nawadnianie kropelkowe?

Ponieważ każdy ogród jest inny, przy wyborze systemu nawadniania warto wziąć pod uwagę każdy najdrobniejszy szczegół, od ukształtowania terenu po kolor węży. W ten sposób można stworzyć system, który będzie służył przez lata i spełniał wszelkie oczekiwania.

 • Twój ogród znajduje się na pochyłości lub skarpie? Nie oznacza to, że nawadnianie kropelkowe nie jest dla Ciebie. Wystarczy zaopatrzyć się w kompensator ciśnienia, dzięki któremu woda będzie mogła płynąć pod górę.
 • Pamiętaj, że rozmieszczenie kroplowników zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża, na którym znajdują się rośliny. Im luźniejsza gleba, tym gęściej powinny zostać rozstawione emitery. W przypadku ciężkich gleb należy rozmieścić je rzadziej, aby nie dopuścić do zastojów wody.
 • Rozstaw emiterów dobiera się także do rodzaju roślin. Rośliny wieloletnie, drzewa, krzewy i żywopłoty powinny zostać zaopatrzone w kilka kroplowników. W przypadku roślin jednorocznych wystarczą pojedyncze emitery.
 • Jaki kolor węża wybrać? Najpopularniejsze linie kroplujące dostępne na rynku są sprzedawane w kolorach neutralnych: zielonym, czarnym lub brązowym. Ułatwia to zamaskowanie węża i zwiększenie estetyki ogrodu. Można zdecydować się również na bardziej wyraziste barwy i ozdobne wyeksponowanie węża.
 • Co dzieje się z liniami kroplującymi po sezonie? Na czas zimowy należy złożyć linie, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi.
 • Poszerzasz obszar upraw i nawadnianie kroplujące znajduje się tylko na jego części? Linie kroplujące można zawsze przedłużyć. W tym celu wystarczy zastosować odpowiednie złączki.

Nawadnianie kropelkowe to idealne rozwiązanie do każdego ogrodu. Dzięki niemu można w łatwy sposób, bez wysiłku zadbać o rośliny. Linia kroplująca oznacza nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim piękny i zdrowy ogród. To uniwersalny system, który można stosować zarówno w przypadku profesjonalnych upraw, w ogrodach, jak i na balkonach i tarasach.