Modna i Trwała Zabudowa Wanny | Odkryj Trendy 2020 roku

Jak obudować wannę? Modna zabudowa wanny - trendy na 2020 rok

Producenci oferują szeroki wybór modeli, kształtów i kolorów wanien.

Jak obudować wannę? Modna zabudowa wanny - trendy na 2020 rok

Jak zabudować wannę? Podstawa konieczna do dalszej pracy

Zanim zdecydujesz się na wykończenie obudowy wanny, musisz stworzyć podstawę, która umożliwi dalsze działania w tym kierunku. Wśród najczęściej wybieranych opcji znajdują się:

 • Obudowa wanny z płyt kartonowo-gipsowych - ten rodzaj materiału umieszcza się na przygotowanym wcześniej ruszcie. Jest on wytrzymały i łatwy w montażu. Jego lekkie gabaryty znacząco ułatwiają pracę związane z zabudową wanny. Płyta kartonowo-gipsowa jest odporna na wilgoć - to bardzo ważna cecha, która pomaga uniknąć zniszczenia obudowy. Obawiasz się o szczeliny, które mogą powstać przy montażu? Możesz wypełnić je specjalnym akrylem do płyt kartonowo-gipsowych, który idealnie uszczelni całą konstrukcję.
 • Murowana zabudowa wanny - to jedna z najsolidniejszych i najczęściej wybieranych opcji. Tego typu obudowa wanny wykonana jest z bloczków betonu komórkowego, które charakteryzują się łatwością modelowania. To sprawia, że możliwe jest stworzenie konstrukcji o dowolnym kształcie.
 • Styropianowy nośnik - obudowa wanny ze styropianu odznacza się dużą odpornością. Odpowiada za jej stabilizację oraz tłumienie hałasów powstających przy nalewaniu wody do środka. Dodatkowo styropian zapobiega szybkiemu ochłodzeniu się wody. Produkty tego typu można stosować zarówno do wanien półokrągłych, jak i prostokątnych. Ich montaż jest niezwykle łatwy. Można wykorzystać, chociażby specjalny klej do styropianu, który sprawia, że prace są błyskawiczne.

Niezbędne akcesoria - dobrze wykonana zabudowa wanny

W zależności od tego, jaka obudowa wanny jest montowana, możesz potrzebować różnych akcesoriów koniecznych do przeprowadzenia prac montażowych. Jednak są również narzędzia uniwersalne, które stanowią podstawę umożliwiającą montaż każdej obudowy. Należą do nich:

 • taśma miernicza,
 • poziomica,
 • ołówek,
 • śruby,
 • kołki,
 • silikon sanitarny,
 • pistolet do silikonu,
 • klej do płytek,
 • rakle,
 • paca zębata.

Dodatkowo, jeżeli interesuje Cię zabudowa wanny z płyt kartonowo-gipsowych będą potrzebne także metalowe profile C i U oraz listewki, wiertarka i nożyce. Natomiast w przypadku obudowy wykonanej z bloczków betonowych konieczne będzie zastosowanie zaprawy murarskiej cienkowarstwowej lub klejowej, płynnej folii, pilnika, zdzieraka i podstawowych narzędzi murarskich.

Wanna zabudowana - montaż krok po kroku

Jeżeli chcesz sam podjąć się próby montaży obudowy - powinieneś stosować się do wskazówek, które przygotowali specjaliści. Poniżej przedstawimy 8 kroków, które ułatwią Ci to zadanie.

 • W pierwszej kolejności należy osadzić wannę w miejscu, w którym ma ona być docelowo zamontowana. W tym celu należy wykorzystać nóżki, które odpowiadają za jej stabilizację.
 • Kolejnym krokiem jest podłączenie syfonu do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podczas tej czynności należy zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie odpływu. Powinno ono być wybrane tak, aby można było łatwo rozebrać syfon przez otwór rewizyjny, jaki musi uwzględniać wanna zabudowana.
 • Trzecią czynnością jest wyznaczenie obrysu wanny na podłodze. W przypadku modelu prostokątnego, zaznaczenie miejsc montażowych będzie bardzo łatwe. Wystarczy jedynie na wszystkich czterech końcach wanny przyłożyć długą poziomicę i zaznaczyć wybrane miejsce ołówkiem. W sytuacji gdy marzy Ci się wanna zabudowana o zaokrąglonym kształcie, jej obrys będzie wyglądał bardzo podobnie - z tą różnicą, że na łuku poziomicę należy przykładać co kilka centymetrów, utrzymując ją w pionie nie tylko względem przekroju wanny, ale i długości krawędzi.
 • Jednym z najważniejszych etapów jest wykonanie mocnego i solidnego stelaża. Jego konstrukcja musi składać się z tylu części, ile boków ma być obudowane. Możesz wybrać z trzech opcji, które zostały już wcześniej wspomniane.
 • Następnym krokiem jest dopasowanie oraz montaż elementów konstrukcyjnych. Zwróć uwagę, aby były one odporne na wilgoć. Dodatkowo ich powierzchnię można pokryć preparatem gruntującym, farbą bądź tzw. płynną folią - które chronią przed szkodliwym działaniem wilgoci.
 • Otwory rewizyjne - to kolejny bardzo ważny element, o którym nie można zapominać podczas tworzenia obudowy wanny. Umożliwiają one dostęp do rur odpływowych i syfonów. Otwór rewizyjny powinien mieć rozmiar minimum 200x200 mm.
 • Wykończenie - na tym etapie należy wykonać montaż płytek ceramicznych lub innych materiałów wykończeniowych.
 • Ostatnim punktem jest uszczelnienie wanny silikonem.

Obudowa wanny a otwory rewizyjne

Otwory rewizyjne umożliwiają szybki i łatwy dostęp do wnętrza zabudowanej wanny np. podczas awarii instalacji wodnej. Dzięki nim użytkownik zyskuje możliwość dojścia do takich elementów jak:

 • wodomierze,
 • ciepłomierze,
 • syfony wannowe,
 • zawory,
 • filtry.

Otwór powinien być na tyle duży, aby pozwalał na swobodne manewrowanie narzędziami. Nie należy o tym zapominać, ponieważ w przypadku usterki i braku otworów - zabudowa wanny może zostać zniszczona.

Zabudowa wanny - najpopularniejsze trendy 2020

Zastanawiasz się jak zabudować wannę? Nie masz pomysłu, jak odmienić swoją łazienkę? Współczesny rynek oferuje wiele rozwiązań. Warto jednak zwrócić uwagę na najpopularniejsze trendy 2020 roku, dzięki którym pomieszczenie będzie na czasie. Stosując pozornie mało istotną obudowę, możesz osiągnąć zupełnie inny styl. Pamiętaj, że już dawno do lamusa odeszła fabryczna obudowa wanny nazywana także uniwersalną. Co prawda wyróżniał ją łatwy i szybki montaż, jednak sama kwestia estetyki pozostawiała wiele do życzenia. Jej miejsce zastąpiły zdecydowanie lepiej prezentujące się rozwiązania.

Zabudowa wanny idealnie dopasowana do ceramiki i armatury

Dostępne współcześnie obudowy występują w tych samych kolorach co wanny, a także są wykonane z tych samych materiałów. Dzięki temu idealnie dopasują się do każdej ceramiki i armatury łazienkowej. Jeżeli urządzasz łazienkę w stylu glamour, to możesz zdecydować się na połączenie bieli i złota. Obudowa wanny będzie prezentowała się wówczas bardzo elegancko. Do łask wraca również marmur. Ten motyw może wykorzystać między innymi zabudowa wanny.

Obudowa wanny z drewna - zawsze w modzie

Lubisz styl skandynawski? A może zainteresował Cię biophilic design? Odpowiednia dla Ciebie może okazać się zabudowa wanny z drewna lub materiałów, które go imitują. Wystarczy, że na wykonanej wcześniej konstrukcji umieścisz wybrane przez siebie elementy wykończeniowe.

Wanna z obudową szklaną - innowacyjny minimalizm

Lubisz proste formy, a jednocześnie nie znosisz nudy? Wanna zabudowa szkłem to doskonały pomysł. Tego typu konstrukcja powinna być jednak wykonana przez specjalistę. Wymaga ogromnej precyzji i wiedzy na temat montażu. Jej samodzielne mocowanie może okazać się niemożliwe.

Zabudowa wanny prostokątnej i narożnej o niestandardowych kształtach

Każda z wyżej wymienionych opcji możliwa jest do zastosowania w dwóch różnych wariantach. Często producenci oferują gotowe zabudowy. Sprawdzają się one jednak wyłącznie w przypadku standardowych rozmiarów. Co w momencie, kiedy wysokość wanny lub jej szerokość są inne? Wówczas pozostaje jednak opcja - zabudowa wanny na zamówienie.

W przeciwieństwie do modeli gotowych, które można zakupić w sklepie, obudowa wanny niestandardowej wymaga nieco więcej pracy. Sam efekt, który można osiągnąć, jest natomiast zachwycający. Na rynku występują materiały w różnych kolorach, wzorach i kształtach, dlatego decydując się na ich montaż, Twoja łazienka zyska niepowtarzalny i stylowy wystrój. Pod warunkiem, że specjalista wykonujący pracę będzie wiedział jak obudować wannę.

Nowoczesna obudowa do wanny - technologie LED

Ostatnim, często spotykanym w łazienkach trendem jest podświetlenie LED wykorzystywane w obudowie wanny. Nadaje ono wnętrzu niepowtarzalnego charakteru oraz umila codzienny czas korzystania z wanny. Kąpiele przy takim świetle stają się relaksujące i przyjemne. Obudowa wanny z ledami nie wymaga dużego nakładu pracy jednak i w tym przypadku warto, aby takim podłączeniem zajął się fachowiec.

Zależy Ci na nowoczesnym i zgodnym z trendami wnętrzu? Postaw na najmodniejsze aranżacje. Korzystaj z naszym pomysłów i odmieniaj swoje wnętrze.