5 Ciekawych Pomysłów na Maskowanie Rur | Jak Ukryć Rury w Domu?

Jak ukryć rury i elementy instalacyjne w domu lub mieszkaniu? Trendy wnętrzarskie 2020

Sprawdź 5 sprawdzonych sposobów na maskowanie rur.

Jak ukryć rury i elementy instalacyjne w domu lub mieszkaniu? Trendy wnętrzarskie 2020

Zabudowa karton gips - szybkie i proste maskowanie rur

Zabudowa karton gips to nic innego jak konstrukcja, dzięki której możliwe jest ukrycie wszelkich elementów prezentujących się mało estetycznie i zaburzających spójność wnętrza. Tego typu maskowanie rur czy innych przewodów instalacyjnych to obecnie najpopularniejsza metoda. Co więcej, możesz wykonać ją samodzielnie. Zabudowa gk nie zajmuje zbyt dużo miejsca, możliwa jest do zastosowania praktycznie w każdym wnętrzu. Jej największym plusem jest natomiast zapewnienie szybkiego dostępu do ważnych elementów instalacji np. podczas usterki.

Maskowanie rur, w którym wykorzystywana jest zabudowa karton gips, może być wykonane na różne sposoby. Jest to zależne od tego, jakiej instalacji dotyczy.

  • Maskowanie rur centralnego ogrzewania polega na całkowitym zabudowaniu rurociągu płytą kartonowo-gipsową. W ten sposób można ukryć zarówno przewody biegnące poziomo, jak i pionowo.
  • Maskowanie rur gazowych wymaga natomiast pozostawienia w płycie odpowiednich otworów rewizyjnych. Z płyt gipsowych można również stworzyć coś w rodzaju szafki na zawiasach, co ułatwi dostęp do instalacji w przypadku awarii.

Zabudowa karton gips to przede wszystkim szereg możliwości, dzięki którym wnętrze zyska dodatkowe walory wizualne. Można w niej zamontować np. światło dekoracyjne, które będzie świetnie eksponować detale znajdujące się w pobliżu. Takie maskowanie rur umożliwia także ułożenie płytek, czy zastosowanie innych elementów dekoracyjnych na powstałej powierzchni.

Pamiętaj, że stworzona zabudowa gk będzie prezentować się dobrze, jeżeli zadbasz o jej odpowiednie wykończenie. Wszelkie powstałe szczeliny, czy nierówności możesz usunąć dzięki specjalnym środkom takim jak akryl uszczelniający do płyt gipsowo-kartonowych. Zarówno montaż płyt gipsowych, jak i szpachlowanie płyt gk są prostymi i szybkimi czynnościami, z którymi każdy poradzi sobie bez większego problemu - dlatego nie musisz się o nic obawiać, wybierając tę metodę.

Jeżeli zastanawiasz się jak ukryć rury w małej łazience - zabudowa karton gips będzie odpowiednia również w tym przypadku. Musisz jednak pamiętać, że wnętrza o podwyższonej wilgotności wymagają zastosowania specjalnych płyt gk o właściwościach wodoodpornych. Te będą zdecydowanie trwalsze i mniej narażone na działanie szkodliwych czynników.

Maskowanie rur za pomocą koloru

Potrzebujesz szybkiego sposobu na maskowanie rur? Dużo tańszą i mniej inwazyjną alternatywą niż sama zabudowa rur jest ich pomalowanie w kolorze ścian. Najlepiej zrobić to podczas wykończenia, czy renowacji pomieszczenia. Tak naprawdę jednak tego typu maskowanie rur może być wykonane w dowolnym momencie. Jedyne, o czym powinieneś pamiętać w tym przypadku to wybór dokładnie takiego samego koloru, jakim zostały wymalowane pozostałe części wnętrza. Dzięki temu sposobowi rury idealnie wkomponują się w powierzchnię ściany i będą praktycznie niewidoczne.

Maskowanie rur przy użyciu elementów dekoracyjnych

Nie masz możliwości, aby stworzyć zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych, a maskowanie rur za pomocą koloru Cię nie przekonuje. Dobrym pomysłem w tym przypadku może okazać się zwyczajne zasłonięcie rur. To najlepsze rozwiązanie w przypadku przewodów instalacyjnych, które znajdują się w niedalekiej odległości od okien. Wówczas wystarczy umiejętne rozlokowanie karnisza i wybór odpowiedniej firanki lub zasłony. Tego typu maskowanie rur jest całkowicie nieinwazyjne w konstrukcję budynku, a sprawdza się doskonale.

Zabudowa rur pod sufitem i maskowanie rur przy podłodze - to prostsze niż myślisz

Najłatwiejszą metodą, jeżeli chodzi o maskowanie rur znajdujących się pod sufitem lub przy podłodze jest ich zasłonięcie elementami wyposażenia. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju wysokie szafy wykonywane na zamówienie lub odpowiednio wymierzone regały.

W celu zakrycia niechcianych elementów biegnących przy powierzchni podłogi idealne sprawdzi się szeroka sofa umieszczona na całej długości ściany. To sposób, na który może pozwolić sobie każdy - bez konieczności przeprowadzania remontów.

Gotowe zabudowy na rury

Mniejsze rury, jak i wszelkie przewody np. elektryczne ukryjesz, wykorzystując gotowe zabudowy na rury. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór tego typu elementów, które wykonywane są z różnych materiałów. Jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych są panele do zabudowy rur. Dzięki nim możliwe jest maskowanie rur poziomych i pionowych - w zależności od charakteru instalacji znajdujących się w Twoim domu. Stosując gotowe zabudowy na rury, pamiętaj o wykorzystaniu silnego środka wiążącego. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się specjalny uszczelniacz hybrydowy przeznaczony do różnych powierzchni.

Czy zabudowa rur jest konieczna?

Chociaż dla większości osób zabudowa rur jest czymś absolutnie koniecznym, to znajdują się również takie osoby, które uważają ją za zbędną. Należą do nich przede wszystkim miłośnicy stylu nowoczesnego, czy industrialnego. Można zauważyć, że niektóre aktualne w 2020 roku trendy wskazują na popularność surowych, aczkolwiek ciekawych wnętrz. Doskonałym sposobem dla miłośników wspomnianych industrialnych przestrzeni może więc okazać się wyeksponowanie, a nie zabudowa rur.

Jednymi z najczęściej eksponowanych są rury miedziane, które ten fakt zawdzięczają swojemu unikalnemu kolorowi. Co ciekawe, są one idealne nie tylko do wnętrza w stylu loft, ale także do przestrzeni urządzonych w stylu rustykalnym czy vintage. Zestawione z innymi, ciekawymi elementami wyposażenia mogą prezentować się naprawdę efektownie.

Podczas projektowania wnętrza chodzi tak naprawdę o dobry pomysł i jego odpowiednie wykonanie. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem surowych wnętrz - zabudowa rur jest właśnie dla Ciebie. Musisz tylko zdecydować się na maskowanie rur pasujące do wnętrza i Twoich oczekiwań. Szukasz rozwiązania, które nie przytłoczy pomieszczenia, a jednocześnie zakryje to, co nie wygląda estetycznie? Być może odpowiedzią na Twoje potrzeby będzie ażurowa zabudowa rur. Możesz wykorzystać zarówno bardzo prostą, ażurową kratkę, jak również metalowe elementy oplatające rury. Postaw na kreatywność i stwórz miejsce zgodne z własnymi oczekiwaniami i stylem.