Jak Ogrzać Łazienkę? Jaki Grzejnik Zapewni Odpowiednie Ciepło?

Planujesz remont łazienki? Wybierz odpowiedni grzejnik łazienkowy i postaw na swój komfort

To dobra okazja do tego, aby do wnętrza wprowadzić pewne zmiany.

Planujesz remont łazienki? Wybierz odpowiedni grzejnik łazienkowy i postaw na swój komfort

Remont łazienki - ogrzewanie musi mieć odpowiednią moc

Planując wykończenie łazienki, zwracasz uwagę na estetykę pomieszczenia? Uwzględniasz koszt łazienki w zakresie wyposażenia? Weź pod uwagę, że decydując się na ogrzewanie, równie ważnym, o ile nie najważniejszym parametrem będzie jego moc. Ma to znaczenie niezależnie od tego, czy decydujesz się na ogrzewanie podłogowe, czy grzejnik łazienkowy.

Odpowiedni komfort cieplny zapewnia moc ogrzewania szacowana na 100W/1m2. Łatwo więc obliczyć, że dla wnętrza o wielkości 12m2 właściwa moc powinna wynosić 1200W. Specjaliści zalecają jednak, aby planując ogrzewanie do tej wartości dodać około 10-20% tak zwanego zapasu energetycznego. Jest to szczególnie ważne, jeżeli planujesz suszenie ręczników na kaloryferze. Wówczas traci on część mocy.

Wykończenie łazienki - gdzie umieścić grzejnik łazienkowy?

Jeżeli planujesz remont łazienki, kolejną istotną kwestią jest wybór miejsca, w którym zamontujesz grzejnik łazienkowy. Warto zauważyć, że duże zmiany w tym zakresie, mogą wiązać się z koniecznością przebudowy instalacji. W tym przypadku koszt łazienki może więc mocno wzrosnąć. Jednak jeżeli wcześniej kaloryfer łazienkowy znajdował się w niewłaściwym miejscu, warto mimo wszystko zastanowić się nad zmianą jego lokalizacji.

Jednak skąd wiadomo gdzie najlepiej umieścić grzejnik łazienkowy? Można trzymać się prostej zasady powtarzanej często przez specjalistów, mówiącej o zachowaniu odległości przynajmniej 15cm - zarówno od podłogi, jak i od sufitu.

Kaloryfer łazienkowy - czy jego wygląd ma znaczenie?

Wygląd kaloryfera łazienkowego to dla wielu osób kluczowa kwestia, którą jako jedną z pierwszych biorą pod uwagę, planując wykończenie łazienki. Właśnie z tego względu tradycyjne modele grzejników od lat zastępowane są przez tak zwane grzejniki łazienkowe - drabinkowe. Te oprócz podstawowej funkcji, czyli przekazywania ciepła do wnętrza pełnią także rolę dekoracyjną. Ponadto są bardzo funkcjonalne ze względu na fakt, że można np. wysuszyć na nich drobne pranie, czy ręczniki po kąpieli.

Drabinkowy grzejnik łazienkowy to dobry wybór!

Wybór drabinkowego grzejnika łazienkowego to obecnie jeden z najlepszych i najpopularniejszych wyborów wśród osób, które decydują się na remont łazienki. Przede wszystkim wpływa na to fakt, że na rynku dostępne są różne modele grzejników drabinkowych. Warto natomiast zauważyć, że praktycznie wszystkie mają taką samą budowę.

Podstawą, jeżeli chodzi o grzejnik łazienkowy drabinkowy są dwa pionowe przewody. Fachowo są one nazywane kolektorami. Zadaniem tych elementów jest doprowadzenie wody do urządzenia. Drugą, bardzo ważną częścią składową grzejnika drabinkowego są poziome rurki połączone ze wspomnianymi wcześniej kolektorami. Nowoczesne kaloryfery mogą nieco odbiegać od tej standardowej budowy.

Ogrzewanie łazienkowe - jaki kaloryfer łazienkowy drabinkowy wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi wskazującej na to, jaki kaloryfer łazienkowy drabinkowy wybrać, aby był on idealny. Nowoczesne technologie w zakresie systemów instalacyjnych sprawiły, że na rynku dostępnych jest obecnie kilka typów tego rodzaju wyposażenia. Planując remont łazienki, warto zapoznać się z możliwościami rynku, a następnie dopasować je do indywidualnych oczekiwań.

Grzejniki łazienkowe drabinkowe klasyfikowane są według trzech podstawowych kategorii. W tym zakresie wymienia się:

 • Kaloryfer łazienkowy wodny - najpopularniejszy typ grzejników, najczęściej wykorzystywany w łazienkach. Jeden z elementów centralnego ogrzewania. Działa na takiej samej zasadzie, co standardowe kaloryfery. Posiada między innymi odpowietrznik, za pomocą którego możliwe jest pozbycie się nagromadzonych w instalacji gazów oraz głowicę termostatyczną, dzięki której możliwa jest regulacja temperatury wewnątrz pomieszczenia. To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Kluczową jest fakt, że grzejnik łazienkowy działa w tym przypadku wyłącznie w momencie, kiedy uruchomiona jest instalacja centralnego ogrzewania - czyli w sezonie grzewczym. Oznacza to, że miesiącach letnich kaloryfer łazienkowy tego typu nie spełnia swojej funkcji.
 • Grzejnik łazienkowy wodno-elektryczny - zmodyfikowana wersja kaloryfera wodnego. Te modele charakteryzują się dokładnie taką samą budową. Są one także podłączane do instalacji centralnego ogrzewania. Jedyna, a zarazem główna różnica polega na tym, że ten typ kaloryferów jest wyposażony w dodatkowe zasilanie elektryczne. Znajduje się ono w centralnym punkcie, czyli jednym z kolektorów. To sprawia, że grzejnik łazienkowy zapewnia ogrzewanie pomieszczenia przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym. W momencie, kiedy instalacja C.O nie jest uruchomiona, wystarczy podłączyć urządzenie do prądu.
 • Kaloryfer łazienkowy elektryczny - bardzo często określane mianem suszarki. Tego typu urządzenia nie wymagają podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. W związku z tym można umieścić je w dowolnym miejscu, gdzie możliwe jest podłączenie do sieci elektrycznej. Doskonale sprawdzają się, jako urządzenie dogrzewające w łazienkach, ale nie tylko. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalną blokadę, która chroni je przed zbyt dużym nagrzaniem. Jest to jednak najrzadziej wykorzystywany grzejnik łazienkowy.

Warto zauważyć, że kaloryfery można sklasyfikować także ze względu na wykorzystany materiał lub kolor. Najpopularniejszymi są modele wykonane ze stali lub aluminium.

Producenci oferują także grzejniki z mosiądzu, które bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Jeżeli chodzi o kolor, to standardowym typem kaloryfera są modele białe. Można spotkać się jednak z wersjami srebrnymi - błyszczącymi lub czarnymi - matowymi.

Czy drabinkowy grzejnik łazienkowy to dobre rozwiązanie do toalety?

Klasyczny grzejnik łazienkowy drabinkowy to idealne rozwiązanie także do toalety - nie tylko do łazienki. W przypadku obydwu wnętrz sprawdzi się on idealnie. Jednak, jeżeli planujesz remont łazienki, uwzględnij przede wszystkim możliwości podłączenia grzejnika do instalacji C.O. Wyjątek w tym przypadku stanowią kaloryfery drabinkowe elektryczne, które wymagają wyłącznie zasilania elektrycznego - więc możesz je umieścić w dowolnym miejscu.

Co ciekawe, nowoczesne modele grzejników drabinkowych są coraz częściej wykorzystywane także w innych wnętrzach domowych - nie tylko we wspomnianych łazienkach, czy toaletach. Pojawiają się jako element wyposażenia korytarzy, czy salonów - gdzie mogą dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną.

Ile kosztuje drabinkowy grzejnik łazienkowy?

Koszt drabinkowego grzejnika łazienkowego dobrej jakości to od 200 do nawet 1000 złotych.

Kwestia ta jest związana z kilkoma, istotnymi elementami. Kluczowa jest przede wszystkim moc kaloryfera - im większa, tym droższy sprzęt. Nie bez znaczenia jest materiał wykonania, wielkość sprzętu, czy producent. Miedziane grzejniki są nawet kilkukrotnie droższe od aluminiowych. Na cenę może wpływać także gwarantowana przez producenta wytrzymałość.

Jak zamontować drabinkowy kaloryfer łazienkowy?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zamontować grzejnik łazienkowy? Montaż kaloryfera drabinkowego jest prostą czynnością. W związku, z tym, jeżeli zdecydujesz się na remont łazienki - możesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Zazwyczaj w zakupionym zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy potrzebne do jego zamocowania. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad.

W związku z tym, że najczęściej wybieranym modelem jest drabinkowy grzejnik łazienkowy wodny, przedstawiamy schemat prac montażowych związanym z tym wyposażeniem.

Najważniejszą jest zamknięcie dopływu wody. Następnie montaż grzejnika drabinkowego może być przeprowadzony według następujących punktów:

 1. Wyjęcie zaślepek z otworów kaloryfera i montaż elementów mocujących.
 2. Zamontowanie odpowietrznika w górnej części grzejnika.
 3. Zamontowanie śrubunku w dolnej części kaloryfera.
 4. Przyłożenie grzejnika do ściany i wyznaczenie miejsca na uchwyty montażowe.
 5. Wywiercenie otworów i osadzenie kołków montażowych.
 6. Zamocowanie uchwytów kaloryfera.
 7. Założenie grzejnika za pomocą odpowiednich śrub (podłączenie do instalacji C.O).
 8. Odkręcenie dopływu wody i odpowietrzenie grzejnika.

Jak wygląda montaż, biorąc pod uwagę grzejnik łazienkowy elektryczny? Polega on przede wszystkim na jego przymocowaniu do ściany. Jest to jeszcze łatwiejsze zadanie. W tym przypadku warto jednak pamiętać, aby została zachowana odpowiednia odległość od poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. Powinna ona wynosić minimalnie 0,6 m.

Czy ogrzewanie podłogowe do łazienki to dobra alternatywa dla grzejnika?

Zastanawiasz się, czy ogrzewanie podłogowe do łazienki może być alternatywą w stosunku do grzejników? To złożona kwestia uzależniona od kilku istotnych czynników. Decydując się na tego typu ogrzewanie, jesteś w stanie zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny. Stawiając na wysokiej jakości komponenty systemu: rozdzielacz czy rury, którymi będzie przemieszczać się ciepła woda, osiągniesz odpowiednią temperaturę we wnętrzu.

Takie rozwiązanie ma jednak minusy. O ile wybierając grzejnik łazienkowy, będziesz mógł wysuszyć drobne ubrania, czy ręczniki po kąpieli, o tyle przy wyłącznym ogrzewaniu podłogowym nie będzie już tej możliwości. To wyjście będzie więc dobre wyłącznie dla osób, które w domach lub mieszkaniach mają dodatkowe pomieszczenie - tak zwaną suszarnię.

Specjaliści zalecają połączenie ze sobą tych dwóch opcji grzewczych. System ogrzewania podłogowego i niewielki grzejnik łazienkowy będą się idealnie uzupełniać. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie przynoszące najlepsze efekty.