Jak Zbudować Altanę? Budowa Altany do Ogrodu Krok po Kroku

Jak Zbudować Altanę? Budowa Altany do Ogrodu Krok po Kroku

Altany ogrodowe mogą pełnić różne funkcje. Najczęściej wykorzystywane są do wspólnego spędzania wolnego czasu na spotkaniach rodzinnych lub towarzyskich. Można w nich odpocząć i schronić się przed słońcem lub wiatrem. Bardzo często jest to także miejsce, w którym składowane są narzędzia ogrodnicze lub grill - szczególnie poza sezonem. Na rynku istnieje obecnie wiele możliwości. Oczywiście można kupić gotową konstrukcję, która wymaga wyłącznie złożenia. Nie zawsze jednak tego typu altana ogrodowa i jej projekt odpowiadają potrzebom użytkownika. Okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się na krok, jakim jest samodzielna budowa altanki od podstaw. Czy to trudne i jak zbudować altanę? Warto skorzystać z kilku wskazówek, które będą pomocne na różnych etapach powstawania konstrukcji.

Jak Zbudować Altanę? Budowa Altany do Ogrodu Krok po Kroku

Budowa altany - co powinieneś wiedzieć przed jej budową?

Dopiero planujesz zagospodarowanie i urządzanie swojego ogrodu? To doskonały moment, aby zastanowić się nad takimi kwestiami jak budowa altany. W momencie, kiedy na Twojej działce jeszcze nic nie ma, możesz wybrać miejsce, w którym stanie, dopasować jej wielkość, czy rozmieszczenie pozostałych elementów dookoła. To idealna sytuacja, ponieważ tak naprawdę nic nie będzie Cię ograniczać.

Chcesz gotowy ogród wyposażyć dodatkowo w altanę? Chociaż nie będzie to tak proste, jak w pierwszym przypadku, to pamiętając o kilku ważnych kwestiach, budowa altany nie powinna sprawić Ci większego problemu. To, co musisz uwzględnić, to przede wszystkim:

  • wielkość konstrukcji dopasowaną do wolnego miejsca w ogrodzie,
  • stworzenie ścieżki, za pomocą której będzie można dojść do altany, nie niszcząc przy tym zieleni,
  • zbudowanie konstrukcji, która będzie nawiązywać swoją stylistyką do reszty wyposażenia Twojego ogrodu.

Przepisy prawne, a budowa altany

Wiele osób uważa, że budowa altany, która ma miejsce na jego działce nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń budowlanych. Faktycznie budynki, które nie przekraczają wielkości 25m2 nie podlegają zezwoleniom budowlanym. Konieczne jest jednak ich zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Jeżeli w ciągu 30 dni nie otrzymasz żadnej odpowiedzi z urzędu gminy lub miasta, możesz przystąpić do budowy.

Istnieje także pewne ograniczenie co do ilości takich obiektów. Obostrzeżenia w tym zakresie mówią o maksymalnie dwóch tego typu budynkach, które przypadają na każde 500m2.

Kwestia ograniczeń oraz zezwoleń dotyczy nie tylko budowy altany, ale również wszelkiego rodzaju innych budynków gospodarczych: wiat, czy niewielkich garaży.

Budowa altany na terenie ogródków miejskich i podmiejskich

Coraz więcej osób na co dzień zamieszkujących duże miasta, decyduje sie na zakup działki na terenie tak zwanych "RODOS - Rodzinnych Ogródków Działkowych Otoczonych Siatką". Również na tych terenach możliwa jest budowa altany - zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli działka znajduje się na terenie miejskim - altana nie może przekraczać 25m2. W przypadku działek poza granicami miast maksymalna wielkość altany do 35m2.

Istnieją również pewne ograniczenia co do:

  • wysokości budynku - który może mieć on 5m, jeżeli ma stromy, dwuspadowy dach lub 4m w momencie, kiedy dach jest płaski.
  • odległości od granic działki - minimum 3m, chyba że właściciel zgody wyrazi zgodę na mniejszą odległość.

Jak zbudować altanę? Zacznij od fundamentów!

Stabilne podstawy to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku początkowych etapów budowy altany ogrodowej. Konstrukcja powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne - między innymi na mocne podmuchy wiatru.

Budowa altany w ogrodzie zwykle wymaga zastosowania fundamentu punktowego, które stanowi podstawą dla słupów. Pierwszym etapem prac jest wykopanie dołów w ziemi o głębokości 70-80cm. Bardzo ważne, aby ich szerokość odpowiadała trzykrotnej grubości samego słupa. Jeżeli ma on 20 cm, dziura w ziemi powinna wynosić ok. 60cm.

Na dno wykopanych dołów konieczne jest wsypanie gruzu i zalanie go betonem. Kiedy masa zaczyna gęstnieć, należy osadzić w niej stalową kotwę o odpowiedniej wielkości. Po całkowitym zastygnięciu do tak wykonanej podstawy będą przytwierdzane słupy nośne.

Zabezpieczenie drewna. Jak zrobić trwałą altanę?

Trwałość konstrukcji ogrodowych zależy przede wszystkim od jakości wykorzystanych materiałów. Budowa altany przewiduje zazwyczaj wykorzystanie drewna, które, aby było odporne na warunki atmosferyczne, musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Podstawą w tym przypadku jest właściwa impregnacja.

Najlepszym preparatem według specjalistów jest środek, który w swoim składzie ma żywicę lub olej lniany. Nie jest to jedyna możliwość. Bardzo dobrze sprawdzają się także preparaty pozostawiające powłokę bitumiczną.

Pomimo tego, że lakiery są doskonałym zabezpieczeniem dla drewna, nie zaleca się ich wykorzystywania w altanach ogrodowych. Ma to bezpośredni związek z roślinami, które bardzo często wykorzystują konstrukcję jako podłoże do dalszego wzrostu. W momencie, kiedy powierzchnia jest zbyt śliska - roślina nie ma się jak zaczepić, nie może więc się piąć, co zakłóca jej wzrost.

Budowa altany - jakie pokrycie dachu wybrać?

Bardzo ważne podczas budowy altany jest także samo pokrycie dachu. Konstrukcja ma określoną wytrzymałość, dlatego oparty o nią dach nie może być zbyt ciężki. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie budowli blachą - które odbywa się szybko i bez większym problemów. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie podoba się właścicielom.

Co jeśli nie blacha. Można zdecydować się na zdecydowanie atrakcyjniejszy wizualnie gont. Warto jednak wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie jest nie tylko znacznie trudniejsze do realizacji, ale także kosztowniejsze.

Altana ogrodowa - projekt własny, czy od specjalisty?

Minusem gotowych projektów altan ogrodowych jest bardzo często brak możliwości ich dopasowania do konkretnej działki, czy ogrodu. To właśnie ten czynnik decyduje o tym, że samodzielna budowa altany bywa korzystniejsza. W takim przypadku warto jednak podjąć decyzję związaną z indywidualnym projektem. Lepiej wykonać go samodzielne, czy przy pomocy specjalisty? Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety - o czym warto pamiętać.

Żeby stworzyć wytrzymałą konstrukcją, jaką jest altana ogrodowa - projekt musi być dopracowany w szczegółach. Konieczne jest między innymi uwzględnienie poszczególnych wielkości elementów - zwłaszcza nośnych. Nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem, dlatego często projekt zlecany jest zewnętrznej firmie. Jest to rozwiązanie generujące koszty, ale jednak zdecydowanie pewniejsze i bezpieczne dla późniejszych użytkowników.