Jak Poprawić Smak Wody? Domowa Stacja Uzdatniania Wody

Jak Poprawić Smak Wody? Domowa Stacja Uzdatniania Wody

Woda jest jednym z elementów, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie człowieka w wielu aspektach.

Jak Poprawić Smak Wody? Domowa Stacja Uzdatniania Wody

Na czym polega ocena smaku i jakości wody kranowej?

Badania prowadzone przez specjalistów jednoznacznie wskazują, że w wielu miejscach w Polsce woda kranowa jest zdecydowanie bardziej nasycona dobrymi dla zdrowia człowieka składnikami niż jej odpowiedniki sprzedawane w sklepie. Często jednak ludzie rezygnują z picia wody kranowej - zwykle z uwagi na niezbyt korzystne walory smakowe, czy zapachowe. Czy te zawsze świadczą o złej jakości? Wręcz przeciwnie! Często to właśnie nietypowy zapach, czy smak dostarczają informacji na temat różnego rodzaju procesów, których celem jest uzdatnienie wody. Bardzo ważna jest jednak ocena tego, jaki jest to zapach. Sporadycznie może zdarzyć się, że ten będzie wskazywał na gorszą jakość i np. zbyt duże nasycenie żelazem, czy wapniem.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w momencie, kiedy w wodzie kranowej pojawiają się widoczne osady, czy nawet większe zanieczyszczenia - drobinki piasku, czy elementy rdzy. To jednak może świadczyć nie o kiepskiej jakości wody, lecz o złym stanie instalacji. Jednak i z tym problemem można sobie poradzić, wykorzystując specjalne filtry do wody do domu. Zazwyczaj są to wkłady mechaniczne, których zadaniem jest zatrzymanie na swojej powierzchni wszelkich drobinek.

Obecność niewielkich zanieczyszczeń w instalacji wodnej nie tylko przekłada się na jej jakość i walory smakowe. Może także prowadzić do uszkodzenia niektórych elementów systemu instalacyjnego.

Skład chemiczny wody pozyskiwanej z wodociągów w większości przypadków nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Jednak warto zwrócić uwagę na niepokojące objawy zapachowe, czy kolorystyczne, które pojawiają się w cieczy pochodzącej z własnych ujęć. Jeżeli coś wydaje się podejrzane, a po wypiciu wody w ustach pozostaje dziwny posmak: alkaliczny, słony lub gorzki - warto nieco bardziej zainteresować się tym tematem. W takiej sytuacji można również oddać próbkę wody do analizy fizykochemicznej, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Skąd biorą się problemy ze smakiem wody?

Na smak wody ma wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim są to znajdujące się w niej związki chemiczne. Nie bez znaczenia jest jednak stan instalacji, czy sama temperatura cieczy. Każdy z tych czynników oddziałuje na to, jak wygląda i smakuje woda.

Wiele osób obawia się o jakość wody kranowej. Tymczasem posiadając instalację podłączoną do wodociągów miejskich, obawa ta jest całkowicie bezzasadna. Obowiązujące w Polsce prawo obliguje jednostki odpowiedzialne za jej dostarczanie do ciągłej kontroli stanu wody, która odbywa się nawet kilka razy dziennie. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości są one natychmiast diagnozowane. W przypadku ewentualnych problemów dostęp do wody zostaje tymczasowo ograniczony i wydawane są komunikaty ostrzegawcze.

Chemiczny posmak, z którym można spotkać się w przypadku wody kranowej wynika z procesu jej dezynfekcji, podczas którego wykorzystywany jest chlor. Jest to jedna z najczęściej wymienianych wad wśród osób, które korzystających z wodociągów. Nie oznacza to jednak, że ciecz pozyskiwana z własnych ujęć jest pozbawiona wad. Tu z kolei często czuć posmak żelaza. Wszystko zależy od miejsca i głębokości źródła.

Woda z własnego ujęcia - czy jest zdrowsza od tej, pochodzącej z wodociągu?

Wiele osób jest przekonanych, że własne ujęcia wody zapewniają zdecydowanie lepszą jakość, niż wodociągi. A jak jest w rzeczywistości? Podpinając się do ogólnej sieci można mieć pewność, że woda jest bezpieczna, co wyjaśniono już wcześniej. Regularne badania wykluczają obecność groźnych dla człowieka substancji. W przypadku własnych ujęć konieczna jest samodzielna kontrola stanu jakości wody, co bardzo często bywa lekceważone ze względu na konieczność opłaty za przeprowadzone badania.

Jak poprawić smak wody za pomocą wkładów z aktywnym węglem?

Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku poprawy smaku wody jest wykorzystanie specjalnych filtrów uzdatniających. Zastanawiasz się jaki filtr do wody wybrać? Najczęściej stosowanym jest ten z aktywnym węglem. Dzięki niemu możliwa jest poprawa smaku wody, ale również eliminacja wszelkich zanieczyszczeń. Tego typu filtr wody do domu działa jak katalizator. Dzięki niemu można pozbyć się z cieczy różnego rodzaju związków organicznych, pestycydów, a w przypadku lepszych jakościowo produktów usuwane są także metale ciężkie.

Zapach wody - czy możliwa jest jego zmiana?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z uciążliwym zapachem wody jest wykorzystanie wspomnianego już filtra węglowego. Można zastosować go w przypadku całej instalacji wodnej lub tylko w wybranych punktach np. w kuchni.

Na rynku dostępnych jest jednak szereg innych rozwiązań. Wśród nich znajdują się między innymi wkłady zmiękczające, które również mogą mieć wpływ na walory smakowe. Z kolei w przypadku poważniejszych problemów z jakością wody najlepszym wyborem może okazać się stacja uzdatniania wody.

Czy dzbanek filtrujący to wystarczające rozwiązanie uzdatniające wodę?

Domowe uzdatnianie wody bardzo często opiera się na wykorzystaniu dzbanków filtracyjnych lub specjalnych butelek. Jest to najprostszy sposób na poprawę jakości wody, który ceniony jest za brak konieczności tworzenia specjalnych instalacji, czy możliwość zastosowania w dowolnym miejscu. Wspomniane butelki z wkładami filtracyjnymi wykorzystywane są szczególnie chętnie w podróży.

Jednak, czy stosowanie tego typu produktów bywa wystarczające? Warto wziąć pod uwagę, że filtry znajdujące się w takim wyposażeniu to nic innego jak opisywane już wkłady węglowe. Ich działanie jest w stanie poprawić jakość wody pod względem smaku i zapachu. Nie jest to jednak spektakularny efekt. Należy też podkreślić, że jest to działanie, które pozwala na uzdatnienie niewielkiej ilości wody, co w niektórych sytuacjach bywa kłopotliwe.

Rodzaje filtrów wykorzystywane do uzdatniania wody - jaki filtr do wody wybrać?

Filtry do wody dostępne na rynku różnią się między sobą różnymi parametrami. Przede wszystkim budową. Inaczej prezentują się wkłady przeznaczone do dzbanków, czy butelek filtrujących, a inaczej te, które montowane są w korpusach bezpośrednio na rurach. Ponadto filtry do wody do domu wyróżnia także odmienna wydajność, skuteczność i konkretne efekty. Oprócz opisanego już wkładu węglowego istnieją inne, równie chętnie wybierane filtry do wody do domu.

Najprostszym typem jest tak zwany filtr do wody siatkowy, sznurkowy lub piankowy. Są one nazywane często również filtrami osadnikowymi lub mechanicznymi. Dzięki temu produktowi jesteś w stanie wyeliminować z instalacji wodnej takie zanieczyszczenia jak drobinki piasku, czy niewielkie - niewidoczne gołym okiem dla człowieka elementy rdzy. Skuteczność takiego wkładu zależy przede wszystkim od jego gęstości i tego jak duże cząsteczki będzie w stanie zatrzymać.

Bardzo popularne są także filtry odżelaziające - stosowane przeważnie w przypadku własnych ujęć wody. Zazwyczaj podobnie jak i wkłady mechaniczne są one przeznaczone do montażu narurowego w korpusach o odpowiedniej wielkości i budowie. Zadaniem tego wyposażenia jest pozbycie się szkodliwych związków żelaza. Częściowo możliwe jest także usunięcie azotu, czy siarkowodoru.

W wielu gospodarstwach domowych pojawia się także problem tak zwanej twardej wody. Oznacza to, że w jej składzie znajdują się bardzo duże pokłady wapnia i magnezu. Jednak i to nie jest problemem, ponieważ wystarczy wykorzystanie filtrów zmiękczających, aby pozbyć się osadów wytrącanych z cieczy.

Kolumny filtracyjne - jak działają zaawansowane filtry do wody do domu?

Kolumny filtracyjne to jeden z najlepszych wyborów w przypadku gospodarstw domowych. Tego typu urządzenia charakteryzują się przede wszystkim wysoką wydajnością. Dzięki nim możliwe jest usunięcie z cieczy różnego rodzaju związków. W zależności od złoża filtracyjnego można osiągnąć konkretne efekty.

Złoże filtracyjne to natomiast nic innego jak specjalne wypełnienie kolumny, które absorbuje wszelkie szkodliwe substancje. Zależnie od jego rodzaju co pewien czas konieczne jest jego wypłukanie lub przeprowadzenie regeneracji. Bardzo ważnym aspektem w przypadku kolumn filtracyjnych także jest konieczność ich podłączenia do instalacji elektrycznej oraz do kanalizacji.

Stacja uzdatniania wody - dlaczego warto postawić na system odwróconej osmozy w domu?

Chcąc odpowiednio zadbać o jakość wody kranowej, warto postawić na kompletne rozwiązania, które zapewniają dokładną i skuteczną filtrację. Jednym z nich jest system odwróconej osmozy, który coraz częściej wybierany jest osoby rezygnujące z zakupu wody butelkowanej.

Tego typu domowa stacja uzdatniania wody działa na kilku poziomach, zależnie od wybranego systemu. Może mieć ona pięć lub sześć etapów filtracji. W jej skład wchodzą wkłady mechaniczne, węglowe, odżelaziające, czy zmiękczające. Tego typu uzdatnianie wody w domy może wykorzystywać także filtry, które nasycą ją niezbędnymi składnikami mineralnymi.

Stacja uzdatniania wody w postaci systemu odwróconej osmozy ma znaczący wpływ na poprawę zapachu, smaku i składu wody. Dzięki temu przygotowywane z przefiltrowanej cieczy napoje lub powstałe na jej bazie posiłki są zdecydowanie smaczniejsze.

Chcesz zadbać o ekologię i własne oszczędności? Zamiast wody butelkowanej postaw na tę z kranu. Wystarczy stacja uzdatniania wody i odpowiednie filtrowanie, aby cieszyć się jej zdecydowanie lepszą jakością. A skoro dodatkowo nie trzeba przepłacać i można na tym skorzystać - warto postawić na sprytne rozwiązanie.