Zatkany Zlew i Brzydki Zapach z Umywalki - Znamy na to Sposób

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z umywalki lub zlewu?

Podpowiadamy jak zlikwidować nieprzyjemny zapach ze zlewu lub umywalki.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z umywalki lub zlewu?

Nieprzyjemny zapach ze zlewu lub umywalki - skąd się bierze?

Przyczyn powstania nieprzyjemnego zapachu ze zlewu lub umywalki może być wiele. Przede wszystkim może to być nieprawidłowe wykonanie instalacji, złe podłączenie odpływu zlewu lub wybór niewłaściwych produktów niskiej jakości. Bardzo często brzydki zapach ze zlewu można wyeliminować, inwestując w odpowiedni syfon z metalowym sitkiem.

Wśród innych przyczyn, przez które powstaje brzydki zapach ze zlewu, wymienia się zbyt intensywne użytkowanie instalacji lub wręcz przeciwnie - jego długie nieużywanie.

Częstym zjawiskiem jest również brak czyszczenia zlewu lub umywalki. Takie postępowanie prowadzi tylko do jednego zjawiska i jest nim - zatkany zlew lub umywalka.

Na nieprzyjemny zapach w łazience może wpływać także źle wykonana instalacja wentylacyjna - jest to zupełnie inna kwestia. W zależności od tego, jakiego obszaru dotyczy problem brzydkiego zapachu - konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków.

Zatkany zlew lub odpływ umywalki - w czym tkwi problem?

Umywalka jest centralnym punktem każdej łazienki. Bardzo często zdarza się, że jest ona wykorzystywana nawet kilkadziesiąt razy dziennie - zwłaszcza jeżeli w domu mieszka większa liczba osób. Brak jej regularnego czyszczenia może bardzo szybko prowadzić do zatkania. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nad umywalką wykonywane są takie czynności, jak golenie brody. W tym przypadku golone owłosienie może przedostać się do środka i zapchać odpływ zlewu.

Podobnie wygląda kwestia zlewu kuchennego. Podczas przygotowywania posiłków, czy zmywania naczyń efektem ubocznym są resztki jedzenia. Brak regularnego czyszczenia sprawia, że bardzo łatwo o zatkany zlew i zapach szamba w domu. Takiej sytuacji natomiast każdy wolałby uniknąć.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z umywalki?

Brzydkiego zapachu z umywalki bez problemu pozbędziesz się, stosując sól. W tym przypadku powinieneś wsypać do odpływu 3-4 łyżki zwykłej soli i pozostawić ją na około pół godziny. Następnie konieczne będzie jej dokładne wypłukanie. W tym celu użyj zimnej wody.

Jest to najczęściej wykorzystywana metoda, która sprawdza się w momencie, kiedy w środku zbierają się resztki powodujące nieprzyjemny zapach. Jeżeli masz pewność, że instalacja wodno-kanalizacyjna w Twoim domu została wykonana prawidłowo, to sposobem na brak uciążliwego zapachu jest odpowiednia higiena i wspomniana sól.

Może jednak okazać się, że problem był bagatelizowany bardzo długo w związku z czym doszło do zapchania rur i konieczne będzie ich udrożnienie.

Sprawdź domowe sposoby na udrożnienie rur - to dobry sposób na zatkany zlew

Jeżeli zatkany zlew wiąże się z zapchanymi rurami możesz skorzystać między innymi z bardzo prostej metody wykorzystującej sodę, ocet i wrzątek. Jak udrożnić rury wykorzystując tę metodę?

Postępowanie jest bardzo proste. Wsypujesz szklankę sody oczyszczonej do umywalki i zalewasz ją wrzątkiem. Po 15 minutach wsypujesz kolejną szklankę sody oczyszczonej i zalewasz szklanką octu. Powstała w odpływie substancja będzie się pienić. Po upływie kolejnych 15 minut ponownie wlej gorącą wodą. Zatkany zlew nie ma w tym przypadku szans - problem zostanie szybko rozwiązany. Soda i ocet do rur oraz zlewów to metoda znana i chętnie wykorzystywana od wielu lat.

Jak odetkać zlew w inny sposób? Możesz wykorzystać podstawowy przedmiot, który powinien znaleźć się w każdym domu - przepychacz. Znajduje on zastosowanie zarówno w przypadku zlewu, jak i umywalki. Jak przepchać zlew? Wystarczy, że przyłożysz jego kielich w miejscu, gdzie do syfonu spływa woda. Jeżeli przepychacz się przyssie, konieczne będzie poruszanie jego rączką. Wytworzone ciśnienie będzie w stanie ruszyć zanieczyszczenia.

Chemiczne preparaty na zatkany zlew

Chemiczne preparaty na zatkany zlew Jeżeli domowe metody nie działają, a Ty nadal masz zatkany zlew - wykorzystaj środki chemiczne, które można zakupić w każdym większym markecie. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko nagromadzonych zanieczyszczeń, ale wraz z różnymi bakteriami zniknie także brzydki, uciążliwy zapach szamba z umywalki.

Profilaktyczne działania - zatkany zlew nie będzie Ci zagrażał

Zarówno domowe metody na udrożnienie rur, jak i sklepowe środki chemiczne możesz stosować nie tylko wtedy, kiedy pojawia się problem. Wskazane jest ich wykorzystanie profilaktycznie, co pewien czas - np. raz w miesiącu. W ten sposób zdecydowanie zmniejszysz prawdopodobieństwo zapchania się umywalki oraz pojawienia się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu.

Biorąc pod uwagę zlew kuchenny - działaniem profilaktycznym może być również inwestycja w odpowiednie sitko czyszczące umieszczone wewnątrz niego. Zapobiega ono przedostawaniu się do instalacji większych zanieczyszczeń, które mogłyby wpływać na zatkany zlew i konieczność późniejszego udrażniania rur.

Co jeśli nic nie działa na zatkany zlew?

Może zdarzyć się sytuacja, w której zastosujesz wszystkie wyżej wymienione sposoby, poradzisz sobie z zatkanym zlewem, a mimo to nie pozbędziesz się stale pojawiającego się brzydkiego zapachu. Co wtedy robić? Jak zlikwidować brzydki zapach ze zlewu? Najprawdopodobniej w tym przypadku wentylacja kanalizacji została wykonana w nieprawidłowy sposób. W takiej sytuacji woda wysysana jest z syfonów, a tym samym wpływa to na przykry zapach w umywalce czy zlewie.

Jedynym słusznym wyjściem jest wówczas skorzystanie z porady specjalisty i ewentualna przebudowa instalacji. Wówczas brzydki zapach ze zlewu zostanie zlikwidowany raz na zawsze.

Dobrze zaprojektowana wentylacja kanalizacji w domu to kwestia, która przekłada się na późniejszy komfort użytkowania urządzeń sanitarnych. Zmiany w tym zakresie podczas budowy nie są żadnym problemem. Są one znacznie trudniejsze w momencie, kiedy budynek jest już zamieszkany. Mogą także generować dodatkowe koszty. Oczywiście budynek z niewłaściwą wentylacją kanalizacji można bez problemu zamieszkiwać, jednak warto zastanowić się, czy pozwoli na to zapach szamba w domu.