Kiedy potrzebna jest hydroizolacja łazienki i jak ją wykonać?

Łazienka to pomieszczenie domowe szczególnie narażonym na wilgoć oraz szkodliwe działanie wody. Właśnie z tego względu warto zadbać o jej jak najlepsze zabezpieczenie pod kątem wymienionych zagrożeń. Głównym aspektem będzie w tym przypadku hydroizolacja. Dzięki niej możliwe jest stworzenie powłoki ochronnej na ścianach i podłodze. Hydroizolacja łazienki ogranicza szkodliwy wpływ wilgoci na pomieszczenie. Kiedy należy ją wykonać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Oprócz kwestii zdrowotnych wilgoć jest także szkodliwa dla samej konstrukcji budynku.
Oprócz kwestii zdrowotnych wilgoć jest także szkodliwa dla samej konstrukcji budynku.

Jak działa hydroizolacja łazienki?

Hydroizolacja łazienki działa na bardzo prostej zasadzie - chroni powierzchnię przed wilgocią i zapobiega przedostawaniu się wody np. pod powierzchnię płytek ułożonych na ścianach lub podłogach.

Jej głównym zadaniem jest więc uszczelnienie powierzchni, które eliminuje wiele zagrożeń takich jak rozwój grzybów lub pleśni pod płytkami, czy naruszenie struktury ich przyczepności do podłoża.

Dlaczego hydroizolacja do łazienki jest ważna?

Gromadząca się na powierzchniach płaskich woda może mieć bardzo negatywny wpływ na estetykę pomieszczenia ze względu na uszkodzenie powierzchni, ale także na zdrowie domowników. Wnikająca w ściany ciecz prowadzi do ich zawilgocenia, a co za tym idzie do powstania szkodliwego dla ludzkiego zdrowia grzyba. Ten nie tylko wygląda okropnie, ale także może być przyczyną różnego rodzaju alergii czy chorób układu oddechowego.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego, czy astmę. Na szkodliwe działanie w tym przypadku narażone są także małe dzieci, których odporność jest zdecydowanie niższa niż u starszych osób.

Oprócz kwestii zdrowotnych wilgoć jest także szkodliwa dla samej konstrukcji budynku, który po pewnym czasie będzie musiał przejść generalny remont. Dlatego właśnie hydroizolacja łazienki jest tak ważna i przypominają o niej specjaliści do spraw budowy, ale także aranżacji wnętrz domowych.

Hydroizolacja - nie tylko ochrona przed wilgocią, ale także wodą

Niezależnie od tego, jak dobrze wykonane jest kafelkowanie, zawsze po pewnym czasie pojawiają się pewne nieszczelności, które sprawiają, że woda w postaci ciekłej lub jako para wodna przedostaje się pod powierzchnię płytek. Takie sytuacje są nieuniknione. Co więcej, dotyczy to nie tylko łazienki - chociaż w tym przypadku problem ten jest największy - ale także pralni, czy suszarni. Właśnie dlatego w takich sytuacjach konieczna jest hydroizolacja.

Coraz częściej można spotkać się więc w dwoma typami hydroizolacji wykonanymi w jednym pomieszczeniu. Podstawą jest ochrona podłoża przed układaniem glazury. Zastosowane wówczas środki chronią konstrukcję budynku przed wnikaniem wody. Druga kwestia to hydroizolacja na powierzchni kafelków. Dzięki zastosowaniu specjalnych środków woda utrzymuje się na glazurze, skąd może być łatwo usunięta przez sprawny system wentylacyjny.

Hydroizolacja łazienki - jakich obszarów pomieszczenia dotyczy?

W każdej łazience występują dwie strefy: mokra i wilgotna. Pierwsza z nich dotyczy praktycznie całej łazienki. Są to miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą, która może rozchlapać się wszędzie - przy okazji codziennych, zwykłych czynności.

Największym obszarem w tym przypadku jest podłoga oraz ściany do wysokości 10 cm. To one powinny być w szczególności dokładnie zabezpieczone hydroizolacją.

Czy każdy środek zabezpieczający, który wykorzystuje hydroizolacja jest taki sam?

Hydroizolacja łazienki może być wykonana za pomocą trzech rodzajów środków uszczelniających - każdy z nich ma działanie uszczelniające, ale przeznaczony jest do różnych powierzchni, więc ich właściwości również różnią się od pozostałych.

  • Płynna folia – jest to środek wyprodukowany na bazie syntetycznych żywic, dzięki czemu zapewnia on doskonałą ochronę. Produkt jest bardzo łatwy w użyciu, wystarczy go rozmieszać, a następnie pomalować nim wybraną powierzchnię np. za pomocą specjalnego wałka lub pędzla. Pierwszą warstwę preparatu można położyć w dowolny sposób, natomiast druga musi być do niej prostopadła. Wielką zaletą folii jest jej uniwersalność. Może być wykorzystywana zarówno do powierzchni betonowych, wylewek, tynków cementowych, jak i płyt gipsowo-kartonowych. Ten rodzaj zabezpieczenia jest polecany osobom ceniącym sobie czas, folia schnie bardzo szybko, co umożliwia natychmiastowe wykończenie łazienki płytkami.
  • Masy uszczelniające – to doskonała alternatywa dla płynnej folii. W ich skład wchodzi zaprawa cementowa oraz żywice syntetyczne. Ten rodzaj materiału cechuje znacznie większa gęstość niż wyżej wspomnianą folię. Najczęściej stosuje się go do zabezpieczenia wszelkich powierzchni mineralnych, lecz na rynku występują również odmiany przeznaczone do stosowania na okładziny z płytek bądź naturalnego kamienia. Zaprawę należy nakładać krzyżowo w dwóch warstwach. Nie wolno stosować jej w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe.
  • Zaprawy hydroizolacyjne na bazie cementu – to również bardzo skuteczny materiał stosowany nie tylko w łazienkach, ale również na tarasach, balkonach, czy do zabezpieczenia fundamentów. Materiał ten jest niezwykle wytrzymały, mrozoodporny oraz elastyczny.

Hydroizolacja łazienki - jak wykonać ją krok po kroku?

Najważniejszą czynnością, którą należy wykonać przed przystąpieniem do nakładania hydroizolacji, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono oczyszczone ze wszystkich mokrych i tłustych plam, kurzu, czy pozostałości po remoncie. Konieczne jest także wyrównanie większych dziur zaprawą cementową. Po przygotowaniu powierzchni można przystąpić do montażu materiału hydroizolacyjnego. Nakłada się go zgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu. Wszystkie ważne informacje zostały szczegółowo opisane na opakowaniu. Najważniejsze, aby zastosować dwie warstwy.

Pamiętaj. Po zakończonej pracy powierzchnię należy chronić jeszcze przez około 3 dni przed kontaktem z wodą.

Dodatkowe zabezpieczenia hydroizolacyjne

Panująca w łazience wilgoć i stała obecność wody sprawiają, że może ona przenikać także w obszarach zamontowanej ceramiki sanitarnej. Co prawda, jeżeli wcześniej wykonana hydroizolacja jest prawidłowo, nie powinno być to większe zagrożenie. Warto natomiast w każdym takim przypadku zastanowić się nad dodatkowymi rozwiązaniami zabezpieczającymi np. w postaci uszczelnienia za pomocą silikonu sanitarnego wspomnianej już ceramiki w miejscu jej montażu.

Dzięki dostępności środków w różnych wersjach kolorystycznych można bez problemu dopasować je do aranżacji łazienek, aby uszczelnienie wyglądało estetycznie. Co więcej, taką izolację za pomocą wspomnianego silikonu można bez problemu wykonać samodzielnie. Konieczne będzie tylko wykorzystanie specjalnego wyciskacza rynnowego, który ułatwi cały proces.

Chcesz cieszyć się pięknym wyglądem łazienki i jej funkcjonalnością przez lata? Pamiętaj, że najważniejsza jest hydroizolacja.

FAQ

Jaka hydroizolacja do łazienki sprawdza się najlepiej?

Nie istnieje idealna hydroizolacja do łazienki, która odpowiadałaby wszystkim - każdy tego typu produkt ma bowiem nieco inne właściwości. Najbardziej uniwersalna jest jednak płynna folia - łatwa do rozprowadzenia i zapewniająca skuteczną ochronę. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak wykorzystanie mas uszczelniających lub specjalnych zapraw hydroizolacyjnych na bazie cementu. Te ostatnie sprawdzają się nie tylko jako hydroizolacja łazienki, ale również balkonów, czy tarasów.

Emilia Konieczny
Autor: Emilia Konieczny Specjalista ds. produktu w sklepie Instalguru

Najnowsze wpisy na blogu